← Powrót do artykułów

Weryfikacja najemców i inne rzeczy, które warto wiedzieć: 6 porad praktyków wynajmu

16.04.2023

Treści w tym artykule mogą być nieaktualne!
Weryfikacja najemców i inne rzeczy, które warto wiedzieć: 6 porad praktyków wynajmu

Chcesz wynajmować swoją nieruchomość bez problemów? Sprawdź porady doświadczonych wynajmujących, Eli i Radka, o tym, jak powinno wyglądać ogłoszenie, weryfikacja najemcy, czy bezpieczna umowa.


Weryfikacja najemcy: zapobiegaj problemom nim się pojawią

Oboje wynajmujący zgadzają się, że właściciel powinien zawsze sprawdzać historię finansową najemcy. To absolutna podstawa, o której nie wolno zapominać, kiedy powierza się swoją nieruchomość, wartą setki tysięcy, a często nawet miliony złotych, praktycznie nieznajomej osobie.

Oczywiście nie eliminuje to potencjalnych problemów w przyszłości, ale pomaga odfiltrować najmniej godnych zaufania ludzi

– wyjaśnia wynajmująca Ela.

Rendin dokładnie sprawdza kandydatów na lokatorów

Radek zaleca z kolei, by weryfikacja najemców była jak najdokładniejszą , w czym świetnie sprawdza się Rendin. Firma ta skupia się na wykrywaniu niespłaconego zadłużenia i ogólnej ocenie wypłacalności kandydata na najemcę.

Rendin dostarcza w 100% sprawdzone, rzetelne dane na temat tego, czy za potencjalnym najemcą nie ciągną się długi. Takie informacje to większa szansa na bezpieczny wynajem dla właścicieli nieruchomości.

Ale nawet jeśli sprawdzony najemca przestanie płacić, wynajmujący, którzy podpisują umowy najmu na Rendin, mają gwarancję rekompensaty strat z powodu nieuiszczonych opłat i zniszczeń w lokalu, na kwotę aż 10-krotności miesięcznego czynszu. Do tego dochodzi także profesjonalne wsparcie prawne.

Zobacz, jak weryfikacja najemcy
zabezpieczy Twoje zyski


Sporządzenie umowy najmu i przedstawienie jej najemcy

Choć treść umowy najmu określa Ustawa o ochronie praw lokatorów, przygotowanie dokumentu samodzielnie może być trudne.

Umowa musi być prawidłowa pod względem prawnym. Chcąc sporządzić ją samodzielnie, początkowo będzie to trudne, ale później stanie się łatwiejsze

– mówi Radek, właściciel korzystający z Rendin.

Radzi on, by dokładnie przestudiować wszystkie zapisy umowy z najemcą. To szczególnie ważne wtedy, gdy najemca jest obcokrajowcem i może słabiej znać język polski. Radek na własnym przykładzie pokazuje, dlaczego należy szczegółowo opisać obowiązki stron.

Umowa zabraniała robienia dziur w ścianach wynajmowanego mieszkania. Prawdopodobnie powinienem był dokładniej omówić tę klauzulę i wyjaśnić, dlaczego nie wolno tego robić. Zgodnie z umową, kilka miesięcy później poszedłem sprawdzić stan mieszkania i zobaczyłem, że najemca wbił gwóźdź w ścianę salonu i zawiesił zegar.

Gwóźdź znajdował się zaledwie kilka centymetrów od przewodu elektrycznego wtyczki łazienkowej. Nawet nie chcę myśleć, co by się stało, gdyby gwóźdź trafił we „właściwe” miejsce. Niestety elektryczność nie działa jak Wi-Fi i trzeba wziąć pod uwagę, że w ścianach schowane są kable

– dodaje wynajmujący.

Wycena zniszczeń w mieszkaniu: Co należy wiedzieć i jak się zabezpieczyć?

Jak wycenić czynsz za mieszkanie w zależności od lokalizacji

Od pewnego czasu widzimy duże zmiany cen na rynku nieruchomości, w tym cen wynajmu mieszkań. Ponieważ pieniądze są ważne dla niemal każdego szukającego domu na wynajem, nasuwa się pytanie: jak poprawnie wycenić mieszkania do wynajęcia?

Według obojga właścicieli najlepsza rada to obserwować rynek i być na bieżąco z informacjami o okolicy, w której znajduje się lokal. W razie potrzeby warto też skonsultować się z ekspertem rynku najmu.

Źle wyceniony czynsz wiąże się zwykle ze zbyt wysokim lub wręcz odwrotnie, bardzo niskim zainteresowaniem oferowaną nieruchomością.

Sprawdź nasze porady: W jaki sposób obliczyć czynsz za mieszkanie?

Widok na główną drogę miasta, wśród zieleni z pięknym niebem

Im lepsze ogłoszenie, tym mniej bezsensownych pytań

W opinii dwójki wynajmujących ogłoszenie przeznaczone na portale nieruchomości, do mediów społecznościowych i/lub na platformę Rendin powinno zawierać ważne informacje oraz zdjęcia ilustrujące wnętrza i podkreślające jego zalety. Można też postawić na nowe technologie:

Ostatnio wybieramy format wideo. Właściciel w ten sposób przekazuje więcej informacji, a odbiorcy lepiej poznają miejsce z wyprzedzeniem. Poza tym to oszczędność czasu, bo zostają tylko poważnie zainteresowani, którzy chcą przyjechać i zobaczyć lokal.

– mówi Ela, wynajmująca przez platformę Rendin.

Jeśli chodzi o treść ogłoszenia, radzi ona zastanowić się nad tym, jakie dodatkowe pytania mogą mieć zainteresowane osoby. Poruszana tematyka to najczęściej:

  1. lokalizacja,

  2. dogodne opcje połączeń/transportu,

  3. wysokość rachunków za media.

Zaleca też, aby po napisaniu ogłoszenia o wynajmie zachować je i wykorzystywać jako bazę do tworzenia nowych w przyszłości.

Radek dodaje, że dobre ogłoszenie wynajmu powinno być krótkie i rzeczowe, oraz informować, co jest dozwolone (np. zwierzęta domowe). Kiepskie ogłoszenie poznamy po braku zapytań od chętnych po opublikowaniu, albo dużej ilości pytań, które marnują czas wynajmującego, ale nie prowadzą do podpisania umowy.

Niewłaściwa cena to jedno, ale zupełnie innym problemem jest opis wynajmowanego lokalu, który zawiera zbyt wiele obietnic i wywołuje lawinę bezsensownych pytań od osób zainteresowanych wynajmem

– wyjaśnia.

Właściciel mieszkania musi dbać o jego odpowiedni poziom 

Jest wiele rzeczy, o które lokator powinien dbać w wynajmowanym mieszkaniu. Należy do nich choćby wymiana żarówek, czy odkupienie przypadkowo stłuczonego lustra.

Wynajmowana nieruchomość należy jednak do jej właściciela. Dlatego to on odpowiada za ogólny stan lokalu. Jego obowiązku obejmują np. konserwację systemów technicznych, która wynika z naturalnego zużycia urządzeń.

Musisz dbać o swoją własność; inni nie zrobią tego za ciebie. W umowie najmu możesz zawrzeć zapis, że po pewnym czasie, informując z odpowiednim wyprzedzeniem, przyjdziesz obejrzeć stan mieszkania. 

W ten sposób możesz mieć wszystko na oku. Oczywiście nie ma co zakładać, że stan mieszkania będzie taki sam po latach najmu

– mówi Radek.

Ela, która wynajmuje swoje mieszkanie z gwarancją Rendin, może z własnego doświadczenia powiedzieć, że konserwacja zawsze zajmuje więcej czasu, niż planowano:

Jeśli musisz zrobić coś, czego wcześniej nie robiłeś, np. zmienić kran, pomnóż szacowany czas przez dwa, trzy, a nawet cztery. Jeśli cenisz swój czas, niech zrobi to specjalista.

Naturalne zużycie jest związane z utrzymaniem nieruchomości. Co to znaczy?

Bezpieczna umowa najmu i ochrona przez Rendin

Niedawno, wynajmując mieszkanie, rozmawialiśmy z partnerem, że nie chcielibyśmy go już wynajmować bez Rendin

— mówi Ela.

Zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą być pewni, że Rendin będzie działać jako mediator w przypadku konfliktu i pomoże rozwiązać problemy, których nie można rozwiązać w inny sposób. 

Poza tym śpimy spokojnie, mając świadomość, że jeśli coś się stanie w mieszkaniu z winy najemcy, nie będziemy musieli sami zajmować się odzyskaniem od niego pieniędzy

– dodaje.

Najważniejszą zaletą korzystania z Rendin jest jednak aktualna i prawidłowa umowy najmu.

Dobrze, że nie muszę się tak szczegółowo w to zagłębiać od strony formalnej. Mogę zaufać Rendin, że umowa jest poprawna i zgodna z prawem.

Radek całkowicie się z tym zgadza.

Nie zrezygnowałbym z używania Rendin, ponieważ jest to łatwe i wygodne. Sami zajmują się sporządzeniem umowy najmu, a w razie problemów z najemcą przyjdą z pomocą.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Rendin? Przeczytaj o naszych usługach.