Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Porady dla najemców

Inflacja, kryzys mieszkaniowy, szybujące koszty mediów – szukanie lokalu na wynajem na przełomie 2022 i 2023 roku to nie lada wyzwanie. W takiej sytuacji szczególnie ważna jest znajomość kilku fundamentalnych zasad, które pozwolą nam uniknąć najczęstszych błędów. Eksperci Rendin dzielą się wskazówkami, które zwiększą szanse na znalezienie najlepszej oferty i ułatwią bezpieczny, bezstresowy wynajem.
Data publikacji 30.11.2022
Treści w tym artykule mogą być nieaktualne!
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Porady dla najemców

Poszukiwanie mieszkania do wynajęcia to często długi i frustrujący proces, dlatego gdy pojawia się tania, obiecująca oferta, często chcemy mieć to już za sobą. Przy wyborze nowego lokum warto mimo to zastosować się do poniższych zaleceń, które pomogą nam uniknąć niedogodności, stresu i niepotrzebnych kosztów.

1. Ustal budżet wynajmu, w jakim chcesz się zmieścić 

Punktem wyjścia powinna być realistyczna analiza naszych możliwości finansowych w kwestii wynajmu, z uwzględnieniem opłat dodatkowych, m. in. za media, miejsce parkingowe czy Internet. Wysokiej kaucji możemy uniknąć, korzystając z aplikacji takich jak Rendin, gdzie zastępuje ją niewielka, miesięczna opłata o równowartości 2,5% czynszu.

Planując budżet, należy wziąć pod uwagę również ceny usług w wybranej dzielnicy oraz koszty dojazdów z danego miejsca – może się okazać, że niski czynsz równoważą wysokie opłaty za bilety podmiejskie lub paliwo. 

2. Przeanalizuj swoje potrzeby

Powinniśmy zastanowić się, z czego na pewno nie możemy zrezygnować w kwestii przyszłego mieszkania. Biorąc pod uwagę codzienne obowiązki i dotychczasowe przyzwyczajenia, może być to na przykład możliwość pracy zdalnej w jasnym pokoju z szybkim wi-fi, park na spacery z psem albo balkon.

Warto następnie prześledzić usługi i udogodnienia w najbliższej okolicy. Co ważne, zweryfikujmy (np. na mapie online) zalety lokalizacji, wymienione przez właściciela w ogłoszeniu, takie jak łatwo dostępna siłownia, apteka całodobowa czy dogodny układ przystanków. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek na przyszłość.

Szukasz mieszkania?

Wynajmuj bez kaucji!

3. Sprawdź właściciela mieszkania

Przy wynajmie mieszkania mamy prawo wiedzieć, z kim podpisujemy umowę oraz do kogo należy lokal. Dlatego możemy poprosić wynajmującego o akt własności mieszkania i odpis z księgi wieczystej lub pełnomocnictwo, jeśli lokal należy do innej osoby (np. z rodziny właściciela). Szybki kontakt, dostępność właściciela i możliwość pomocy z jego strony są niezwykle ważne w przypadku sytuacji kryzysowych, takich jak usterki sprzętu, problemy z mediami lub sąsiadami.

4. Dokładnie przemyśl swoją decyzję i podpisz bezpieczną umowę

Badanie BIG InfoMonitor potwierdza, że co drugiemu Polakowi zdarza się podejmować decyzje finansowe pod wpływem impulsu. Jednak przy wyborze lokalu starajmy się nie ulegać presji czasu (ani właściciela mieszkania) lub emocjom. Choć wynajmujący znajdują się obecnie w korzystniejszej pozycji i często organizują ,,castingi’’ na lokatora, zastanówmy się dwa razy, czy na pewno odpowiadają nam proponowane warunki.  

Sama umowa powinna jasno określać prawa i obowiązki obu stron oraz nie pozostawiać pola do niedopowiedzeń. Powinniśmy przeanalizować czas jej trwania, warunki zakończenia, ustalenia dotyczące napraw, terminów, metod płatności oraz odpowiedzialności obu stron. Wszelkie zmiany muszą znaleźć się na piśmie.  

Dobra wiadomość? Jeśli zależy nam na czasie i bezpieczeństwie, sam proces podpisania umowy można przyspieszyć i przeprowadzić w formie cyfrowej, na przykład dzięki  aplikacji Rendin do wynajmu mieszkań.

5. Pamiętaj o szczegółach technicznych i protokole zdawczo-odbiorczym

Podczas oglądania mieszkania zwróćmy uwagę na instalacje: elektryczną, hydrauliczną oraz gazową – zapytajmy o kontakt do osób lub firm odpowiedzialnych za naprawy / konserwację sprzętu. Zadbajmy także o protokół zdawczo-odbiorczy, czyli dokument poświadczający stan mieszkania. 

Jest on pomocny, szczególnie w momencie zakończenia umowy, w przypadku roszczeń wynajmującego związanych ze zniszczeniami w mieszkaniu. Z tego powodu warto również wykonać zdjęcia widocznych usterek oraz sprawdzić stan liczników z chwilą wprowadzenia się.

Uważność przy poszukiwaniu mieszkania to inwestycja w spokój i satysfakcję, która procentuje z czasem. Nie bójmy się pytać, egzekwować swoich praw oraz stawiać warunków, aby wynajem odbywał się z korzyścią dla obu stron. 

Chcesz wynająć mieszkanie bez płacenia kaucji? Sprawdź jak to zrobić TUTAJ