← Powrót do artykułów

STREFA BIZNESU: Złe wieści dla właścicieli mieszkań

24.04.2023

Treści w tym artykule mogą być nieaktualne!
STREFA BIZNESU: Złe wieści dla właścicieli mieszkań

W magazynie Strefa Biznesu pojawił się artykuł, w którym eksperci rynku nieruchomości, w tym przedstawiciel Rendin Polska, komentują zmiany na rynku najmu i omawiają ich ewentualne skutki. Chodzi o nowe przepisy, które mogą się okazać niekorzystne dla wynajmujących oraz dużą dysproporcję między popytem a podażą na największych rynkach.

Zgodnie z szacunkami w ciągu ostatniego roku na największych rynkach średnie stawki czynszów poszły w górę aż o 20-25 procent. Trudno się temu dziwić, skoro mamy do czynienia z galopującą inflacją, a na dodatek ograniczona oferta zderza się na rynku z dużym popytem.

Z raportu firm Expander i Rentier.io wynika, że w miastach objętych badaniem pod koniec 2022 roku było o 36 proc. mniej ofert najmu niż przed rokiem. Wyższe ceny najmu mogą wydawać się doskonałą sytuacją dla właścicieli lokali, ale jest to broń obosieczna.

Z badania Rendin i Stowarzyszenia Mieszkanicznik wynika, że aż 64 procent właścicieli mieszkań poważnie obawia się sytuacji, w której lokatora przestanie być stać na płacenie czynszu. Ze względu na rosnące koszty życia, wielu wynajmujących obawia się też braku możliwości utrzymania aktualnego poziomu cen.

Kolejnymi obawami wymienianymi przez właścicieli mieszkań są potencjalne trudności z eksmisją problematycznych lokatorów – niepokoi to niemal co piątego wynajmującego.

Wynajmujesz swoje mieszkanie?
Rób to bez ryzyka.

– Obawy związane z eksmisją lokatora lub zniszczeniem mieszkania od zawsze towarzyszą wielu wynajmującym. Warto jednak pamiętać, że istnieją już na rynku rozwiązania pomagające się przed nimi zabezpieczyć.

Pierwszym z nich jest odpowiednia weryfikacja potencjalnego najemcy, np. przy wsparciu naszej firmy, która gwarantuje wypłatę środków na pokrycie strat spowodowanych przez niesolidnego lokatora. Drugim aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest dobra umowa.

Z perspektywy właściciela najbezpieczniejszą formą jest umowa najmu okazjonalnego, która znacznie lepiej zabezpiecza wynajmującego w przypadku problemów z lokatorem – tłumaczy Piotr Kula, Manager ds. rozwoju rynkowego Rendin Polska.

Wynajmujących niepokoją także niekorzystne dla nich zmiany legislacyjne dotyczące amortyzacji nieruchomości. Poważne obawy budzą również zmiany podatkowe (wyższe opodatkowanie właścicieli mieszkań na wynajem), które mogą z jednej strony spowodować kolejny wzrost wysokości czynszów i spowodować spadek podaży.

Wyższe podatki sprawią bowiem, że inwestowanie w mieszkania na wynajem stanie się mniej opłacalne i trudniejsze. 

Zobacz też: Najem instytucjonalny odpowiedzią na duże zmiany podatkowe

Artykuł pt. „Złe wieści dla właścicieli mieszkań” ukazał się pierwotnie na łamach magazynu Strefa Biznesu. Cały artykuł do przeczytania tutaj.