Data publikacji 08.08.2023
Treści w tym artykule mogą być nieaktualne!
[object Object]

Teresa ma 3 lata doświadczenia w wynajmowaniu mieszkań.

Dzięki ochronie Rendin odzyskała ona 22 000 zł, które straciła z powodu długów lokatora i zniszczeń, jakie zrobił on w lokalu.

Wynajem mieszkania ze zwrotem akcji

Teresa to doświadczona wynajmująca, która ma w Warszawie kilka mieszkań na długoterminowy najem. Choć większość jej relacji z lokatorami była pozytywna, spotkała też takiego, który wyrządził znaczne szkody w wynajmowanej przez siebie nieruchomości.

W tym artykule opowiemy szczegółowo o tym, co wydarzyło się w jednym z mieszkań Teresy. Opiszemy też, jak umowa najmu mieszkania może zostać zakończona, w zależności od okoliczności, w jakich ma miejsce jej rozwiązanie.

Początkowo Teresa wynajmowała lokal młodej parze, a umowa najmu mieszkania podpisana była na nazwisko kobiety. Najemczyni pomyślnie przeszła weryfikację na platformie Rendin i w pierwszym okresie najem ten był niemal wzorcowy.

Niestety związek nie przetrwał próby czasu. Para zdecydowała, że mężczyzna pozostanie w wynajmowanym mieszkaniu, przejmując umowę. Co jednak często robi młody facet po zakończeniu związku? Rzuca się w wir imprezowania. Nie inaczej było w tym przypadku.

Mieszkanie na wynajem przekształciło się w centrum nieustannych imprez, z głośną muzyką oraz innymi hałasami, co oczywiście bardzo przeszkadzało sąsiadom. Gdy tylko Teresa dowiedziała się o tej sytuacji, postanowiła sama zbadać sprawę.

Umówiła się z najemcą na wizytę w mieszkaniu, ale nie znalazła w nim śladów zniszczeń. Mimo to, ze względu na liczne skargi sąsiadów, doszła do wniosku, że umowa najmu musi zostać rozwiązana. To niestety nie był koniec problemów Teresy i wrócimy do nich za chwilę.

Rozwiązanie umowy najmu może mieć różne formy, w zależności od rodzaju umowy oraz powodu, z jakiego wynajmujący chce zakończyć najem ze swoim lokatorem

Jagoda Skórzewska, prawniczka w Rendin Polska.

Dołącz do tysięcy wynajmujących

Sprawdź, jak zabezpieczamy ryzyka związane z wynajmowaniem mieszkań.

Rozwiązanie umowy najmu - jak wygląda?

Jeśli chcesz, tak jak Teresa, rozwiązać umowę najmu z lokatorem, musisz wiedzieć, w jaki sposób możesz zrobić to zgodnie z literą prawa.

Wynajem mieszkania to sposób na zarabianie, w którym musisz wziąć pod uwagę nieprzewidywalność życia. W każdej uporządkowanej sytuacji może dojść do nieoczekiwanego zwrotu akcji, tak jak w tym przypadku, gdy para lokatorów rozstała się.

Sytuacje te mogą mieć również wpływ na wynajmującego i dlatego powinien zawsze wiedzieć, jak możesz wypowiedzieć umowę najmu. W Polsce możliwości wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego są następujące:

 1. Z uwzględnieniem okresu wypowiedzenia, trwającego 3 miesiące w przypadku umów na czas nieoznaczony, gdy czynsz jest płatny miesięcznie.

 2. Za porozumieniem stron, w terminie ustalonej przez strony w tym porozumieniu, niezależnie od tego, czy jest to umowa najmu na czas oznaczony, czy nieoznaczony.

 3. Na podstawie jednostronnego oświadczenia wynajmującego lub najemcy, jeśli spełnione są określone warunki:

  Dla wynajmującego gdy:

  • najemca pomimo pisemnego upomnienia używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z przeznaczeniem, niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców;

  • najemca zalega z czynszem lub innymi opłatami przez co najmniej 3 miesiące i nie opłaca ich mimo dania mu dodatkowego, miesięcznego na to terminu;

  • najemca udostępnia lokal innej osobie bez pisemnej zgody właściciela;

  • najemca używa lokalu, który wymaga remontu lub rozbiórki.

  Dla najemcy gdy:

  • lokal ma wady, które uniemożliwiają korzystanie z niego w sposób przewidziany w umowie najmu lub wady wynajętego mieszkania zagrażającej zdrowiu najemcy lub jego domowników.

Zniszczenia w wynajmowanym mieszkaniu

Ponieważ czynsz był zapłacony z góry, Teresa nie wypowiedziała umowy natychmiast, pozwalając najemcy na pozostanie w lokalu. Z perspektywy czasu przyznaje jednak, że był to duży błąd.

Kiedy najemca wyprowadził się, wynajmująca zastała szokującą scenę. Piękne i urządzone ze smakiem mieszkanie zostało kompletnie zdewastowane. Lista szkód obejmowała między innymi:

 • połamane łóżko,

 • stosy nieumytych naczyń ze spleśniałym jedzeniem,

 • zepsuty telewizor,

 • ślady po papierosach na blatach kuchennych,

 • uszkodzenia i zabrudzenia ścian oraz sufitów,

 • ślady strzelania z wiatrówki w mieszkaniu.

Wyprowadzając się, lokator zostawił po sobie także nieprzyjemną pamiątkę w postaci zużytej prezerwatywy.

Wycena zniszczeń w mieszkaniu i ochrona Rendin w akcji

Na szczęście Teresa zabezpieczyła swoją umowę najmu, podpisując ją na platformie Rendin. Po odkryciu rozmiaru szkód skontaktowała się z obsługą klienta i przedstawiła wszystkie niezbędne dokumenty.

Dział prawny Rendin przeanalizował sytuację i zgodził się, że strata wynajmującej wyniosła aż 22 000 zł. Podpisując umowę na naszej platformie zyskała ona prawo do rekompensaty, dzięki czemu szyko wypłaciliśmy właścicielce lokalu kwotę równą utraconym przez nią pieniądzom.

Przeczytaj także poradnik w Centrum Pomocy Rendin: co zrobić, jeśli coś się stało z nieruchomością lub wyposażeniem?

Zwracamy wynajmującym pieniądze utracone z powodu długów lokatora i zniszczeń w lokalu
Jagoda Skórzewska, prawniczka w Rendin Polska.

Rendin pomaga szybko i skutecznie

Teresa bardzo doceniła ludzkie podejście pracowników Rendin oraz prosty proces składania wniosków. Przeniesienie długu lokatora z wynajmującego na Rendin także było szybkie i nieskomplikowane. Cała sprawa, łącznie z remontem, zakończyła się w ciągu zaledwie dwóch tygodni.

Wynajmująca bez wahania poleca korzystanie z ochrony Rendin. Nim zaczęła jej używać, miała ona sytuację, w której inny najemca nie płacił czynszu i nie chciał opuścić nieruchomości, a jego dług stale rósł. Teresa zrezygnowała na jakiś czas z wynajmu po tym przykrej przygodzie.

Teraz, z ochroną Rendin, mieszkanie na wynajem oraz zysk z niego są bezpieczniejsze. Teresa nie martwi się też, że będzie musiała kolejny raz dochodzić do siebie po okropnym doświadczeniu z nieuczciwym najemcą.

Upewnij się, że Twój wynajem będzie bezproblemowy

Ubezpieczenie mieszkania nie chroni Twojego wynajmu. Do tego potrzebujesz:

 • Ochrony zniszczeń niepokrywanych przez ubezpieczeniu mieszkania

 • Gwarancji otrzymania nieopłaconego czynszu i innych opłat

 • Indywidualnego wsparcia prawnego przed, w trakcie i po wynajmie

Jak poradzić sobie z problematycznym najemcą?

Jedne z głównych zagrożeń, z jakimi wiąże się wynajem nieruchomości, to:

 1. niepłacenie przez najemcę czynszu i rachunków za media,

 2. porzucenie mieszkania ipozostawienie po sobie długów.

Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, oto co możesz zrobić zgodnie z Polskimi przepisami:

Wpisz najemcę na listę dłużników

Jeśli znajdzie się na takiej liście, będzie miał utrudnione zaciąganie kredytów, czy podpisanie umowy na telefon komórkowy. O długu będą też mogli dowiedzieć się jego kontrahenci. Często sama groźba wpisania na listę dłużników wystarczy, by odzyskać pieniądze.

Wnieś pozew do sądu

Jeśli problem z najemcą to “tylko” dług, sąd może stosunkowo szybko nakazać dłużnikowi spłatę, a w razie jej braku, Ty z sądowym nakazem możesz także zwrócić się o pomoc do komornika.

Znacznie gorsza jest sytuacja, w której problematyczny najemca koczuje w Twoim lokalu. Postępowania o eksmisję trwają zazwyczaj 1-2 lata, ale skomplikowany przypadek może znacznie przedłużyć ten czas. Niestety, nawet wyrok i klauzula jego wykonalności mogą nie rozwiązać problemu z toksycznym lokatorem.

Jeśli zajdzie konieczność skorzystania z komornika, ten będzie musiał czekać na wyznaczenie przez gminę lokalu zastępczego, co przedłuża oczekiwanie na odzyskanie mieszkania. W skrajnych przypadkach wyrzucenie koczownika z domu może trwać nawet 14 lat.

Podsumowanie

Życie pisze różne scenariusze i nigdy nie wiadomo, kiedy nagły zwrot akcji w Twoim najmie zacznie kosztować Cię nerwy oraz pieniądze. Nie czekaj, aż staniesz się ofiarą nieuczciwego lub nierzetelnego najemcy i jak Teresa zabezpiecz się, podpisując umowę najmu na Rendin.

Dzięki temu od pierwszego dnia wynajmu zyskasz ochronę w wysokości aż 10-krotności Twojego czynszu oraz profesjonalną pomoc prawników zawsze, kiedy tylko będzie Ci ona potrzebna.

Ochrona na przykładzie Teresy: Rendin a kaucja

Rendin

Kaucja

Maksymalna ochrona w przypadku problemów z najemcą

30 000 zł

3000 zł

Strata wynajmującego z powodu działań najemcy

0 zł

22 000 zł

Tabela wyraźnie pokazuje, że zwykła kaucja daje wynajmującemu znikomą ochronę. Tymczasem gwarancja rekompensaty strat Rendin to pewność, że w razie długów i zniszczeń w mieszkaniu jego właściciel otrzyma swoje pieniądze z powrotem.

Wynajmuj ze spokojną głową

Zabezpiecz swoje wpływy z najmu do 10-krotności czynszu, mieszkanie od zniszczeń lokatora oraz korzystaj z indywidualnego wsparcia prawnego.

Ochrona wynajmu. W wersji turbo.

Kiedy jesteś wynajmującym, świadomość tego, że Twoja nieruchomość i zyski są, chronione jest bezcenna. Dajemy Ci bezpieczeństwo i gwarancję, którym kaucja nigdy nie dorówna, oraz spokój podczas wynajmu.

Ochrona i gwarancja

Zamień nieskuteczną kaucję na sprawdzone rozwiązanie, które da Ci aż 10 razy lepszą ochronę.

Pomoc prawna

Prawo nie daje praktycznie żadnej ochrony wynajmującym. 
My stajemy po ich stronie.

Weryfikacja lokatorów

Weryfikujemy lokatorów sprawdzając ich historię finansową w bazie dłużników

Wsparcie klienta

Kiedy masz tradycyjną umowę, 
z problemami zostajesz sam.
 Zapewnij sobie pomoc Rendin.

Rendin to bezpieczny wynajem oraz gwarancja finansowa.

Profesjonalne umowy pisane przez prawników. Weryfikacja kandydatów na lokatora. Gwarancja płatności czynszu oraz ochrona aż 10 razy lepsza, niż z kaucją. Przekonaj się sam.

Zobacz też inne historie wynajmujących, którzy uniknęli strat dzięki ochronie Rendin:

09.08.2023

Historia klienta:
Filip Kowarski
i lokatorka - oszustka

Oszczędność: 5100 zł

10 lat doświadczenia w wynajmie

08.08.2023

Historia klienta:
Nieuczciwy najemca zrobił
aż 20 000 zł długu

Oszczędność: 20 000 zł

Brak doświadczenia w wynajmie

08.08.2023

Historia klienta:
Nierzetelni najemcy
i ochrona Rendin

Oszczędność: 5000 zł

2 lata doświadczenia w wynajmie