← Powrót do artykułów

Rosnące koszty wynajmu mieszkania grożą niewypłacalnością najemców

11.08.2022

Rosnące koszty wynajmu mieszkania grożą niewypłacalnością najemców

Zarówno inflacja jak i ceny wynajmu nieruchomości w wielu polskich miastach nadal rosną, tym samym realny staje się scenariusz niewypłacalności części najemców. Aby uniknąć sytuacji, kiedy lokator nie płaci, a wynajmujący zostaje z problemem, właściciele coraz częściej korzystają z bezpiecznych aplikacji online. W tej sytuacji pośrednikiem wynajmu mieszkania staje się platforma, która zabezpiecza wynajmującego.

Aktualna sytuacja może być postrzegana jako raj dla właścicieli mieszkań na wynajem, którzy ze względu na liczbę chętnych mogą swobodnie podnosić czynsz. Warto jednak pamiętać, że wyższe ceny mogą wykluczyć część potencjalnych najemców lub doprowadzić do problemów z wypłacalnością już po zawarciu umowy. Jednocześnie, w przypadku długotrwałych problemów z lokatorem nawet wysoka kaucja może okazać się niewystarczająca. Z tego powodu w przypadku decyzji o wynajmie warto skorzystać z usług firmy Rendin, która weryfikuje potencjalnego najemcę, dostarcza wzór umowy oraz gwarantuje zabezpieczenie finansowe do wysokości czterokrotnego czynszu. 

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie w 2022?

Jak wynika z naszych statystyk, w procesie weryfikacji odrzucamy przeciętnie co trzeciego potencjalnego lokatora. Dzięki pozytywnej weryfikacji kandydatów, możemy udzielić gwarancji pokrycia niezapłaconych kosztów wynajmu do czterech miesięcy (nie tylko umownego czynszu, ale też opłat za media). Wspieramy również wynajmującego we wszystkich kwestiach prawnych. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo najmu u naszych klientów, wprowadziliśmy do oferty Rendin także umowę najmu okazjonalnego, która ułatwia i przyśpiesza procedurę eksmisji uciążliwych lokatorów, np. kiedy najemca nie płaci czynszu. 

Obecna sytuacja na rynku niesie za sobą poważne zagrożenia, zwłaszcza w kwestii wiarygodności i wypłacalności najemców, niezależnie czy są nimi obywatele Polski z długą historią kredytową i stałym zatrudnieniem, czy uchodźcy będący w Polsce od kilku miesięcy. W Rendin weryfikujemy więc ich możliwości pokrycia zobowiązania z tytułu umowy najmu i co najważniejsze, ręczymy za pozytywnie zweryfikowanego najemcę. Oznacza to, że wypłacimy właścicielowi mieszkania należny mu czynsz i pokryjemy koszty zniszczeń nawet do wysokości czterokrotności czynszu, jeśli nie zrobi tego lokator

- wyjaśnia Piotr Kula, Country Manager Rendin Polska.

Apartamentowiec na na tle niebieskiego nieba

Klęska urodzaju na rynku najmu nieruchomości: Gdzie szukać mieszkania na wynajem w 2022 roku?

Okazuje się to niejednokrotnie wyzwaniem, gdyż na rynku wynajmu nieruchomości w polskich metropoliach sytuacja dawno nie była tak trudna.Według danych serwisu Otodom, ogłoszeń o wynajmie mieszkań jest o prawie 38% mniej niż w tym samym okresie 2021 roku. Najsilniej spadek ofert widoczny jest w Łodzi i Krakowie, gdzie ich liczba  jest o ponad 70 proc. niższa, w Warszawie, Wrocławiu i Rzeszowie, ogłoszeń jest o ok. 60 proc. mniej, a w Gdańsku - ponad 53 proc.. 

Skąd bierze się tak duży popyt? Na pewno znaczenie mają takie czynniki, jak wynajem mieszkań dla Ukraińców, powrót pracowników do biur, a także spadek zdolności kredytowej Polaków, która dziś jest średnio aż o 40 proc. niższa niż rok temu, co oznacza, że wielu z nich musi zrezygnować z zakupu własnego mieszkania i zasila rynek najmu.

Rozwiązaniem jest tu zwiększenie swoich szans na przekonanie do siebie wynajmującego poprzez pozytywną weryfikację najemcy. Oprócz przeszukania portali ogłoszeniowych, zachęcamy do zgłoszenia się w platformie Rendin. Po przejściu pozytywnie weryfikacji, kandydat na najemcę uzyskuje dostęp do co raz to nowych ofert mieszkań na wynajem bez kaucji, co zdecydowanie ułatwia znalezienie mieszkania.

Mieszkania drożeją w całej Polsce. Jakie jest ryzyko inwestycji w mieszkania na wynajem?

Jednocześnie, wobec tak niewielkiej podaży i dużego popytu, a także z powodu szybującej inflacji, od początku roku obserwujemy podnoszące się koszty najmu nieruchomości. Na przykład w Gdańsku i Gdyni stawki w maju były aż o 28% wyższe niż w styczniu. Wzrost cen widać też w ostatnich tygodniach. Średnie ceny ofertowe mieszkań na wynajem w maju br. - w porównaniu do kwietnia br. - wzrosły niemal we wszystkich miastach (od 1,1 proc. we Wrocławiu do 7 proc. w Gdańsku i 8,5 proc. w Rzeszowie). 

Przed wybuchem wojny w Ukrainie sytuacja na rynku była unormowana, a popyt i podaż utrzymywały się we względnej równowadze. Obecnie jednak ofert jest znacznie mniej niż chętnych. Na platformie Rendin mamy do czynienia ze średnio 15-30 kandydatami na 1 mieszkanie, a rekord wyniósł 182 osoby chętne wynająć ten sam lokal

- mówi Piotr Kula i dodaje:

Wydawałoby się, że tak duża liczba zainteresowanych sprzyja właścicielom mieszkań, którzy mogą wynająć swój lokal drożej. Istnieje jednak obawa, że podwyżki czynszu, mogą paradoksalnie odbić się negatywnie na portfelach wynajmujących, gdy najemca nie będzie w stanie pokryć rosnących kosztów. Z tego powodu, w sytuacji gdy rynek jest tak rozgrzany warto zwrócić jeszcze większą uwagę na weryfikację najemcy i zabezpieczenie wynajmu nieruchomości

– podsumowuje Piotr Kula.

Kartony do przeprowadzki na tle białej ściany

Weryfikacja najemcy: zredukuj ryzyko wynajmu mieszkania

Obecny wysoki popyt na rynku najmu nieruchomości sprawia, że właściciele mieszkań mogą teoretycznie dyktować odpowiadające im stawki najmu jednocześnie zachowując możliwość wyboru najemcy, któremu zechcą zaufać. Warto jednak pamiętać, że oprócz właściwie zbalansowanej wysokości czynszu, zyskowność zależy także od odpowiedniej weryfikacji i zabezpieczenia finansowego umowy najmu.   

Nawet najbardziej korzystna i najlepsza umowa najmu dla właściciela nie gwarantuje odsiania uciążliwych lokatorów. Warto więc w tej sytuacji skorzystać z darmowej zarówno dla wynajmującego jak i najemcy, weryfikacji lokatora w Rendin. Wystarczy, że kandydat wejdzie na platformę Rendin i zgłosi się do wybranego mieszkania. Po niedługim czasie pozna wynik swojej weryfikacji. Wynajmujący widzi pod swoim ogłoszeniem kandydatów, którzy zostawiają krótkie opisy przy swojej kandydaturze. Na tej podstawie właściciel mieszkania może skontaktować się z wybranymi kandydatami, na pokazanie mieszkania i w efekcie podpisać umowę z gwarancją wypłat czynszu ze sprawdzonym najemcą.


Przeczytaj także:

  • Rendin Digibroker: pozwala wynajmującym dodać darmowe ogłoszenia nieruchomości i szybko znaleźć godnych zaufania, zweryfikowanych najemców

  • Wszystko o Rendin: poznaj bliżej zalety usługi Rendin dla wynajmujących i najemców.