Do wynajmowania mieszkania potrzebne jest… wolne mieszkanie. W większości wypadków pierwsze mieszkanie, które wynajmują nie zostało kupione specjalnie w tym celu. Być może było Twoim pierwszym mieszkaniem, które stało się za małe, bo np. powiększyła Ci się rodzina, ale zazwyczaj na polskim rynku mieszkanie na wynajem to mieszkanie odziedziczone po rodzinie.
Wynajmowanie odziedziczonego mieszkania to często start wynajmu. Dlatego przed właścicielem pojawia się wiele pytań. Chcemy przedstawić krótki poradnik, który pozwoli szybko i bez problemu wynająć odziedziczony lokal.
Kwestie prawne
Zakończenie postępowania
Przed rozpoczęciem najmu trzeba oczywiście zająć się sprawami prawnymi. Przede wszystkim warto zakończyć sam proces spadkowy. Jeśli jesteś jedynym spadkobiercą, wynajem może nie być problematyczny, natomiast w sytuacji, kiedy jest więcej osób mogą nastąpić komplikacje. Z czego mogą wyniknąć?
Dopóki nie został zakończony proces spadkowy, trwa wspólność majątku spadkowego. Czyli każdy ze spadkobierców jest zobowiązany do wspólnego zarządzania spadkiem - mówi Jagoda Skórzewska, radca prawny z Rendin. Tłumaczy, że na podstawie kodeksu cywilnego, w takiej sytuacji umowa najmu musi być podpisana przez wszystkich spadkobierców - i wszyscy muszą wyrazić zgodę na jej zawarcie. To zdecydowanie komplikuje możliwość najmu.
Postępowanie spadkowe można formalnie odbyć na dwa sposoby:
notarialne poświadczenie dziedziczenia np. mieszkania,
sądowe postanowienie o nabycie spadku w postaci np. mieszkania.
Poświadczenie notarialne jest zdecydowanie szybsze, ale wymaga znajomości wszystkich spadkobierców i ich zgody co do sposobu dziedziczenia (np. nikt nie podważał ważności testamentu albo kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia) oraz co do wysokości przypadających każdemu z nich udziałów w spadku. Do tego wszyscy muszą stawić się u notariusza w jednym terminie.
Jeśli mieszkanie nie zostało przekazane jednemu spadkobiercy (zazwyczaj w testamencie), to reszta z nich, żeby je przekazać może zrzec się części udziałów, lub ustalić zachowek - czyli rekompensatę finansową w zamian za przedmioty wchodzące w skład spadku.
Rendin to m.in.
Gwarancja płatności czynszu bez konieczności pobierania kaucji
Weryfikacja finansowa kandydatów na lokatora przed podpisaniem umowy
Profesjonalne umowy najmu przygotowane przez naszych prawników

Kwestie administracyjne
Po uzyskaniu dokumentów poświadczających prawo do spadku należy zająć się sprawami administracyjnymi - przede wszystkim uzyskać wpis do księgi wieczystej regulujący nowy status prawny nieruchomości. To ważne, bo za niezawiadomienie wydziału ksiąg wieczystych o zmianie właściciela nieruchomości grozi grzywna sięgająca 10 000 zł.
Drugim z zawiadomień, które może kosztować nowego właściciela sporo pieniędzy, jest zgłoszenie się do urzędu skarbowego - nawet jeśli jesteś uprawniony do zwolnienia z podatku (takie uprawnienia mają małżonkowie, dzieci, wnuki i prawnuki, rodzeństwo i dziadkowie osoby, do której należało mienie spadkowe). Jeśli płacisz podatek - zgłaszasz się do urzędu i po prostu go płacisz, jeśli nie - to musisz w ciągu pół roku od otrzymania spadku zgłosić fakt jego dziedziczenia i wniosek o zwolnienie z podatku.
Dodatkowo powinieneś się zgłosić do urzędu miasta w ustalenia, kto będzie płacił podatek od nieruchomości, oraz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.
Ostatnią rzeczą, jakiej powinieneś zrobić jest przepisanie na siebie płatności mediów - prądu, wody, gazu, oraz internetu, telefonu czy telewizji kablowej.
Czyszczenie i remont
Po zakończeniu “papierologii” możesz w zasadzie wynająć już lokal, ale zapewne nie jest on do najmu idealny. Warto przede wszystkim przejrzeć szafy i pozbyć się z nich rodzinnych pamiątek, zdjęć, książek czy ubrań (są także firmy, które zajmują się takimi zadaniami i oczyszczą mieszkanie za Ciebie).
Poza tym mieszkanie zapewne potrzebuje odświeżenia, a być może także zmiany wystroju na nowocześniejszy. Warto też zainteresować się podstawami home stagingu, zadbać o stan kuchni i łazienki - gdzie wyposażenie może być przestarzałe lub mocno zużyte. Niski standard mieszkania może być ok, jeśli chcesz zachować niską cenę, ale nowsze wyposażenie i lokal, który wygląda po prostu lepiej, przyniesie Ci większe przychody.

Gdzie, jak i za ile wynająć?
Liczba portali, na których możesz opublikować ogłoszenie o tym, że masz mieszkanie na wynajem jest duża - od koncentrujących się tylko na wynajmie mieszkań, ich wynajmie i sprzedaży, czy wszystkich rodzajach ogłoszeń drobnych. Swoje ogłoszenie możesz opublikować także w mediach społecznościowych. Być może chciałbyś być na wszystkich - ale czy na pewno warto? Przede wszystkim warto zadbać o to, żeby nasza oferta wyglądała dobrze, a także skoncentrować się na tym, komu chce się ją zaprezentować - czyli skoncentrować się na odpowiedniej grupie docelowej - czy to studentach, czy rodzinach z dziećmi.
Warto też zainteresować się ofertą Rendin - my wystawimy Twoją ofertę nie tylko u siebie, ale też opublikujemy ją na innych portalach z ogłoszeniami najmu czy w reklamach na Facebooku.
Za ile wystawiać? Tutaj warto przejrzeć też oferty lokali na wynajem w Twojej okolicy czy mieście. Możesz też skorzystać z narzędzi, które pomogą Ci zasugerować czynsz, jaki możesz uzyskać - na przykład naszego kalkulatora!