← Powrót do artykułów

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie i zarabiać? Sprawdź porady Rendin

16.12.2022

Treści w tym artykule mogą być nieaktualne!
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie i zarabiać? Sprawdź porady Rendin

Chcesz zarabiać na wynajmie nieruchomości? To świetnie! By osiągać bezpieczne zyski, musisz jednak wiedzieć, jak wybierać najlepsze rozwiązania i unikać problemów z najemcami. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak cieszyć się dochodem pasywnym i spokojem jednocześnie.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie i unikać problemów?

Wynajem nieruchomości to biznes taki sam, jak każdy innych. Jeśli podejdziesz do niego mądrze, będzie przynosił Ci bezpieczne zyski. Najlepsze praktyki dla wynajmujących opiszemy na konkretnych przykładach i wyjaśnimy, co należy robić krok po kroku.

Każdej decyzji związanej z działaniem na rynku najmu powinny przyświecać trzy podstawowe zasady:

 • Zmniejszanie ryzyka – Gdy wynajmujesz komuś nieruchomość, stawiasz na szali setki tysięcy złotych. Trzeba więc zawsze myśleć o potencjalnych problemach i zabezpieczać swoje interesy.

  W dalszej części artykułu przeczytasz, jak zminimalizować ryzyko m.in. dzięki weryfikacji lokatorów, podpisywaniu umów najmu okazjonalnego, tworzeniu protokołów zdawczo-odbiorczych, oraz postawieniu na Rendin i ochronę, jaką daje wynajmującym.

 • Wiedza i realizm – Aby odnaleźć się w świecie wynajmu, musisz mieć przynajmniej podstawowe zrozumienie zasady, które nim rządzą. Chodzi zarówno o prawo regulujące wynajem, jak i przepisy podatkowe, które często się zmieniają.

  Dobrze jest wiedzieć, jak wygląda sytuacja na rynku, ceny oraz popyt na nieruchomości. Nie wolno też zapominać, że zarabianie na wynajmie wiąże się z ryzykiem i że nawet mając najlepsze chęci, najemcy mogą sprawić problemy właścicielom.

 • Otwarta komunikacja – Dochód pasywny z wynajmu to też kontakty międzyludzkie i łączenie interesów różnych stron. Najważniejsza relacja to oczywiście wynajmujący - lokator, ale liczy się przecież także spółdzielnia, dostawca mediów czy sąsiedzi Twojego lokalu.

  Pamiętaj, by zawsze być na bieżąco ze sprawami dotyczącymi mieszkania. Nie odkładaj ważnych spraw na później, ale załatwiaj je, zanim się rozrosną. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko problemów.

A teraz do konkretów. Co dokładnie musisz zrobić, by dobrze wynająć swoje mieszkanie i unikać problemów z najemcami?

Sprawdzony najemca to skarb. Wybierz zweryfikowanego lokatora

Większość właścicieli szuka lokatorów przez darmowe ogłoszenia. Najbardziej atrakcyjne z nich przyciągają nawet się setki kandydatów. Jak wybrać spośród nich odpowiednią osobę?

Intuicja ma oczywiście znaczenie, ale po pierwsze nie umówisz się raczej na pięćdziesiąt spotkań z każdym chętnym, a po drugie, intuicja też może Cię zawieść. Dobrze jest więc zacząć od wstępnej selekcji. Najważniejszą cechą dobrego lokatora powinna być wypłacalność.

Weryfikacja wypłacalności lokatora

Możesz zrobić to samodzielnie, poprosić kandydatów o przesłanie umowy o pracę, wyciągu z konta bankowego albo raportu z Biura Informacji Kredytowej. Ale jeśli zdecydujesz się wynająć mieszkanie przez Rendin, nie będzie takiej konieczności. My zrobimy wszystko za Ciebie.

Każdego kandydata weryfikujemy w bazie danych ERIF. Dzięki temu podpisać z Tobą umowę mogą tylko osoby niemające długów. Bierzemy pełną odpowiedzialność za nasze rekomendacje i razie problemów rekompensujemy wygenerowane przez najemcę długi do 10-krotności miesięcznego czynszu.

Zachęć najemców do siebie

Zadbaj o wysoką jakość ogłoszenia – dzięki temu zapewnisz sobie zainteresowanie wielu kandydatów. Będziesz mieć komfort przebierania wśród lokatorów, aby móc wybrać kogoś odpowiedzialnego i wypłacalnego.

Porządnie opisz mieszkanie na wynajem. Wylicz znajdujące się w środku sprzęty oraz walory okolicy mieszkania. Pamiętaj o zdjęciach. Najlepiej, aby przedstawiały każde pomieszczenie, były aktualne, w wysokiej rozdzielczości i dobrze zrobione.

Jeśli Twoja nieruchomość jest wyjątkowo dużo warta i oczekujesz wysokiego czynszu, możesz też wynająć profesjonalnego fotografa wnętrz, który z łatwością odda najważniejsze zalety i urok mieszkania na zdjęciach.

Wynajem bez kaucji – z Rendin to ma sens!

By przyciągnąć więcej zainteresowanych, możesz także wybrać wynajem bez kaucji. Przyciągnie to na pewno wielu potencjalnych lokatorów. Pamiętaj jednak, że jako wynajmujący musisz mieć jakieś zabezpieczenie na wypadek problemów z najemcą. Wybierz więc Rendin!

Dzięki nam właściciel nieruchomości cieszy się ochroną na kwotę aż 10-miesięcznego czynszu, a lokator nie musi płacić kaucji. Dla najemcy jest to dużo niższy koszt początkowy przeprowadzki, co wyróżni Cię na tle właścicieli, którzy jeszcze nie korzystają z Rendin.

Wybór oferty Rendin to zatem korzyść dla obu stron, ale zdecydowanie większa jest ona dla wynajmujących. Poza zabezpieczeniem zysków i weryfikacją najemców otrzymują oni także bezpłatne wsparcie prawne przez cały czas trwania umowy najmu.

Wynajmujący i najemca dopasowujący do siebie kawałki puzzli

Wykorzystaj najem okazjonalny – wypowiedzenie Cię nie zaskoczy

Najem okazjonalny to najbezpieczniejszy dla właściciela nieruchomości rodzaj umowy. Choć na platformie Rendin nie jest to jedyna dostępna opcja, naszym zdaniem to właśnie najem okazjonalny daje właścicielom nieruchomości korzyści, obok którym nie można przejść obojętnie.

Szczegóły na temat najmu okazjonalnego znajdziesz na naszej stronie, a tutaj wymienimy jego najważniejsze zalety.

Pewny czas trwania umowy

Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego nie jest tak proste jak w przypadku zwykłej umowy najmu. Konieczne jest porozumienie stron, co daje Ci gwarancję przychodu z najmu przez okres wyznaczony zawartą umową.

Ochrona przed nieuczciwym najemcą

Eksmisja lokatora, także rodziny z dziećmi, jest w tym przypadku znacznie łatwiejsza. Podpisując umowę, najemca musi bowiem notarialnie zaświadczyć, że po jej zakończeniu wyprowadzi się do konkretnego lokalu. Właściciel tego lokalu musi z kolei zadeklarować, że przyjmie najemcę pod swój dach.

Dzięki temu eksmisja nie wymaga sprawy sądowej, a jedynie nadania wykonalności klauzuli eksmisji. Dzięki temu oszczędzasz czas i chronisz się przed wieloletnim konfliktem z nieuczciwym lokatorem, który nie chce opuścić mieszkania i powoduje rosnące straty.

Kontrola nad tym, o ile można podnieść czynsz

W przypadku tradycyjnych umów najmu właściciel nie ma wolnej ręki co do podnoszenia czynszu. Reguluje to bowiem ustawa o ochronie praw lokatorów, która definiuje maksymalną częstotliwość podwyżek i ich wymiar.

Jeżeli podpiszesz umowę najmu okazjonalnego, możesz samodzielnie decydować, jak będzie wyglądało podnoszenie czynszu najmu. Oczywiście właściciel i lokator wspólnie muszą wyrazić na nie zgodę poprzez podpisanie umowy z takimi zapisami.

Koszt umowy najmu okazjonalnego

Dokumenty konieczne do zawarcia umowy najmu okazjonalnego muszą zostać poświadczone przez notariusza. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które wynoszą około 400 zł.

Gwarantujemy Ci jednak, że poświadczenie notarialne na etapie podpisania umowy najmu to jedna z najlepszych możliwych inwestycji. Uchronisz się dzięki niej przed potencjalnie ogromnymi stratami.

Pamiętaj o protokole zdawczo-odbiorczym

O protokole zdawczo-odbiorczym przy umowach najmu mówi się zbyt rzadko. Tymczasem ten dokument to naprawdę potężne narzędzie, które chroni właściciela oraz jego nieruchomość, kiedy pojawiają się problemy z najemcą, na przykład zniszczenia w wynajmowanym lokalu.

Co to jest protokół zdawczo-odbiorczy?

To dokument podpisywany przez właściciela i najemcę w dniu przekazania nieruchomości. Dokumentuje on stan mieszkania i wszystkich znajdujących się w nim sprzętów. Powinien zawierać szczegółowe zdjęcia oraz opisy wszystkich pomieszczeń, mebli i urządzeń.

Jak protokół zdawczo-odbiorczy chroni właściciela?

W trakcie relacji najmu przekazania nieruchomości dokonuje się dwukrotnie: na początku i na końcu umowy. Mają dwa szczegółowe protokoły sporządzone w tych dniach, jesteś w stanie dokładnie porównać stan lokalu przed pobytem lokatora i po nim.

Jeżeli najemca dokonał w mieszkaniu jakichkolwiek zniszczeń lub jeśli zniknęły elementy wyposażenia, możesz z łatwością to udowodnić. W razie konfliktu nie ma mowy o sprzeczce „słowo przeciwko słowu”. Protokół wyraźnie pokazuje wszystko, więc dużo łatwiej jest wycenić zniszczenia w mieszkaniu i wyegzekwować pokrycie kosztów naprawy przez lokatora.

Kobieta sporządzająca protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania

Przemyśl, jak zarządzać opłatami za media

Kto ma opłacać czynsz dla spółdzielni oraz opłaty za prąd i gaz? Do wyboru masz kilka opcji, niektóre zapewnią więcej wygody, inne dają większe bezpieczeństwo.

Dostępne rozwiązania to:

 • Najemca samodzielnie opłaca rachunki.

 • Rachunki są wliczone do opłaty za wynajem mieszkania.

 • Media opłaca właściciel i rozlicza się z najemcą.

 • Najemca wpłaca zadatek na opłaty eksploatacyjne.

 • Właściciel przepisuje media na najemcę.

Nie ma jedynego słusznego wyboru, musisz sam wybrać najwygodniejszą dla Ciebie opcję. My radzimy zaś dobrze to przemyśleć, nim podejmiesz decyzję. Z naszego innego artykułu dowiedz się w szczegółach, jak rozliczać czynsz i opłaty administracyjne w najmie.

Graj w otwarte karty

Zarabianie na wynajmie zawsze wiąże się z ryzykiem. Możesz je minimalizować, ale zawsze będzie ono obecne. Właśnie dlatego tak ważna jest otwarta komunikacja.

Jeśli masz wobec najemcy jakieś wymagania, musisz dokładnie je określić.

 • Chcesz, aby nieruchomość została oddana dokładnie tak czysta, jak kiedy najemca się wprowadzał?

 • Chcesz, aby przy zdaniu nieruchomości meble były ustawione w takich pozycjach, jak na początku najmu?

 • Chcesz, aby najemca sam opłacał media bezpośrednio do dostawców?

Zapisz w umowie wszystkie oczekiwania wobec najemcy

Tego typu wymagania mogą Ci się wydawać oczywiste, ale zawsze lepiej jest zapisać je w umowie. Dzięki temu dasz lokatorowi szansę, aby spełnić Twoje oczekiwania. Najemcy często mają dobre chęci, ale brakuje im doświadczenia w wynajmie albo inaczej rozumieją pewne kwestie.

Dzięki otwartej komunikacji ograniczysz prawdopodobieństwo wystąpienia problemów. Pamiętaj poza tym, że lokatora obowiązywać będą wyłącznie te postanowienia, które znajdą się w umowie najmu. Warunki uzgodnione ustnie będzie potem bardzo trudno wyegzekwować.

Bądź otwarty i wyrozumiały, by najemca nie zatajał problemów

Warto także zadbać o stworzenie atmosfery bezpieczeństwa, dzięki której lokator chętnie będzie dzielił się z Tobą informacjami dotyczącymi nieruchomości i innymi związanymi z Waszą umową. Żaden właściciel nie chce mierzyć się z problemami, ale te po prostu chodzą po ludziach.

Jeśli chcesz zarabiać na wynajmie, musisz zaakceptować, że Twój najemca może stracić pracę albo potknąć się i rozbić telewizor. Nie możesz temu zapobiec, a jedynie dowiedzieć się o tym wcześniej lub później. Pokaż lokatorowi, że ma w Tobie sojusznika, a unikniesz zaskoczeń i sprawniej uporasz się z problemami.

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie przez Rendin, masz także nasze wsparcie w ewentualnych mediacjach oraz bezpłatne porady prawne. Sugerujemy jednak przede wszystkim, by starać się załatwiać wszystkie sprawy polubownie.

Nie zapomnij o podatkach od wynajmu

Jeśli wynajmujesz swoją nieruchomość i czerpiesz z tego dochody pamiętaj, że musisz płacić od nich podatki. Jeśli nie wywiążesz się ze swoich obowiązków, bólu głowy może przysporzyć Ci także Urząd Skarbowy. Upewnij się, że rozumiesz, jakie przepisy Cię obowiązują, jakie podatki musisz płacić i w jakim terminie.

Co, jeśli najemca nie płaci czynszu? Bądź przygotowany z Rendin

Teraz już wiesz, jak zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów. Omówiliśmy takie kwestie jak najem okazjonalny a eksmisja rodziny z dzieckiem czy protokół zdawczo-odbiorczy.

Co jednak zrobić, jeśli mimo wszelkich starań wydarzy się coś niespodziewanego? Zawsze możesz wtedy liczyć na Rendin. Jeśli wynajmiesz mieszkanie na naszej platformie, weźmiemy odpowiedzialność za zniszczenia oraz długi stworzone przez najemcę do kwoty aż 10x miesięcznego czynszu!

Jeśli coś się wydarzy, po prostu otrzymasz od nas rekompensatę, a my potem sami zajmiemy się ściągnięciem tego długu z lokatora. Zapewnimy Ci także wsparcie ekspertów i wesprzemy Cię w szukaniu rozwiązania dla Twojego problemu.

Pamiętaj, Rendin to bezpieczny wynajem nieruchomości z gwarancją finansową, weryfikacją najemców oraz bezpłatnymi poradami prawnymi zawsze, kiedy ich potrzebujesz.