← Powrót do artykułów

Nie zamrażaj kasy i nie czekaj na zwrot kaucji za mieszkanie

13.01.2023

Nie zamrażaj kasy i nie czekaj na zwrot kaucji za mieszkanie

Czy uda mi się uzyskać zwrot kaucji za mieszkanie? To pytanie regularnie zadają sobie lokatorzy w całej Polsce. Sprawdź, co to jest kaucja, jak odzyskać ją od właściciela i czy istnieje sposób, żeby następnym razem znaleźć mieszkanie do wynajęcia bez kaucji.

Co to jest kaucja za mieszkanie i czy kaucja jest zwrotna?

Kaucja to zabezpieczenie finansowe dla właściciela mieszkania na wynajem. Lokator przekazuje ją wynajmującemu, aby zapewnić go, że w razie pojawienia się długów albo zniszczeń w lokalu będzie mógł łatwo odzyskać pieniądze.

Kaucja to niedoskonały, ale wciąż bardzo popularny na polskim rynku mechanizm. Na szczęście obecnie coraz łatwiej znaleźć także mieszkanie do wynajęcia bez kaucji. Na rynku pojawiły się alternatywne sposoby zabezpieczenia relacji najmu, dzięki którym właściciele mogą wynajmować nieruchomości bez wymagania od lokatorów kaucji.

 • W dalszej części artykułu przeczytasz więcej o tym, na jakiej zasadzie działa platforma wynajmu mieszkań bez kaucji.

 • Możesz też już teraz sprawdzić nasz artykuł “Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie”, gdzie znajdziesz więcej porad dla lokatorów.

Szukasz mieszkania
bez kaucji?

Ile wynosi kaucja za mieszkanie?

W praktyce właściciele najczęściej wymagają kaucji o wysokości od jednego do trzech miesięcznych czynszów. W przypadku mieszkania o czynszu 2500 zł kaucja będzie więc prawdopodobnie wynosić ok. 2500-7500 zł. Ustawa o ochronie praw lokatorów 2021 definiuje maksymalną wysokość kaucji jako dwunastokrotność miesięcznego czynszu.

Co to jest czynsz administracyjny i czy wlicza się do kaucji?

Czynsz administracyjny to opłata ponoszona na rzecz spółdzielni lub innej wspólnoty zarządzającej budynkiem. Zazwyczaj czynsz miesięczny definiuje się jako kwota dla właściciela + czynsz administracyjny. To oznacza, że czynsz administracyjny wlicza się zwykle do kaucji.

Czy kaucja zawsze jest zwrotna?

Tak, kaucja z definicji jest zwrotna. Wynajmujący ma jednak prawo pomniejszyć ją o zaległości wygenerowane przez lokatora albo koszty poniesione w związku ze zniszczeniami dokonanymi w mieszkaniu, o ile nie wynikają one z normalnej eksploatacji.

W praktyce, aby odzyskać kaucję, trzeba więc spełnić pewne warunki. Niestety zdarzają się sytuacje, w których nieuczciwy właściciel chce zarobić i próbuje obniżyć zwrot kaucji za mieszkanie z fikcyjnych powodów.

Kiedy następuje zwrot kaucji?

Zwrot kaucji za mieszkanie powinien nastąpić w ciągu miesiąca od dnia, kiedy lokator wyprowadził się z mieszkania i zdał lokal.

Za Art 6 pkt. Ustawy o ochronie praw lokatorów: “Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu”.

Jak obliczyć zwrot kaucji?

Zwrot kaucji za mieszkanie to wartość wniesionej kaucji minus wszelkie zaległości finansowe i koszt zniszczeń niewynikających z normalnej eksploatacji mieszkania.

Jeśli w trakcie trwania umowy czynsz został podniesiony, właściciel musi zwrócić zwaloryzowaną kaucję. Dla przykładu: jeśli kaucja przy rozpoczęciu wynajmu równa była dwukrotności czynszu, który wynosił 2000 zł, czyli kwota kaucji wpłaconej to 4000 zł, a czynsz po podwyżce, w ostatnim miesiącu wynosił 2300 zł, to właściciel powinien zwrócić lokatorowi kwotę 4600 zł (2 x 2300 zł). Takwięc zwaloryzowana kaucja to iloczyn tego jaką krotnością czynszu była kaucja i czynszu obowiązującego w ostatnim miesiącu najmu. Kwota zwracanej kaucji podlega pomniejszeniu o ewentualne zaległości czy koszty zniszczeń tak samo, jak gdyby kaucja nie była waloryzowana.

Czy właściciel mieszkania może nie oddać kaucji? Kiedy kaucja nie podlega zwrotowi?

 • Właściciel może nie oddać kaucji, jeśli lokator wygenerował zadłużenie lub zniszczenia o wartości równorzędnej kaucji.

 • Jeżeli wartość strat spowodowanych przez lokatora jest niższa niż kaucja, właściciel może zachować dla siebie odpowiednią część kaucji.

Aby uzyskać pełny zwrot kaucji za mieszkanie, lokator musi pokryć wszelkie zobowiązania finansowe względem wynajmującego i nie doprowadzić do żadnych zniszczeń w nieruchomości oprócz tych wynikłych z normalnego użytkowania.

Młotek sędziego, obok popisywanego wyroku sądowego

Co w przypadku braku zwrotu kaucji? Jak odzyskać kaucję za mieszkanie?

Jak już wspomnieliśmy, zwrot kaucji za mieszkanie powinien nastąpić w ciągu miesiąca od wyprowadzki. Jeśli lokator nie ma zaległości wobec wynajmującego i wynajmujący nie wysuwa żadnych roszczeń co do ewentualnych napraw zniszczeń w mieszkaniu, kaucja powinna zostać zwrócona.

Jak odzyskać kaucję za mieszkanie, jeżeli właściciel nie ma podstaw do zatrzymania dla siebie pieniędzy, ale minął już miesiąc, a przelewu ani widu, ani słychu?

W takim wypadku należy wysłać właścicielowi nieruchomości wezwanie do zapłaty.

W dokumencie wezwania do zwrotu kaucji lokator powinien wskazać:

 • wysokość żądanej kwoty (odpowiadającą wysokości kaucji)

 • numer rachunku bankowego do zwrotu

 • termin, do którego ma być zwrócona (zwykle odpowiedni jest siedmiodniowy)

 • uzasadnienie żądania mówiące, że żądasz zwrotu kaucji wpłaconej na podstawie umowy najmu mieszkania z dnia (wpisać dzień)

 • wskazanie braku roszczeń ze strony wynajmującego, z powodu których kaucja miałaby być zatrzymana

 • ostrzeżenie o tym, że jeżeli wynajmujący nie zwróci kaucji, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową

Wezwanie do zapłaty należy wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Będzie ono stanowiło dowód, że wynajmujący otrzymał wezwanie do zapłaty.

Jeśli po wezwaniu właściciel mieszkania nadal nie zwrócił kaucji, można złożyć pozew do sądu. Postępowanie jest raczej proste, a sam pozew wnosi się przy pomocy specjalnego formularza, który jest na tyle prosty, że spokojnie da się go wypełnić bez prawnika.

Sprawa zostanie prawdopodobnie rozpatrzona w trybie postępowania uproszczonego, a sąd wyda nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jeśli wynajmujący nie wniesie sprzeciwu w ciągu 2 tygodni od doręczenia mu wyroku, nakaz zapłaty nabierze mocy wiążącej.

Aby nie musieć przejmować się ryzykiem takich przejść, możesz też wynająć mieszkanie bez kaucji – poniżej opisujemy, jak to działa na platformie Rendin.

Gdzie znaleźć mieszkanie do wynajęcia bez kaucji?

Jeśli nie chcesz się przejmować tym, jak odzyskać kaucję za mieszkanie komunalne czy takie z wolnego rynku – po prostu wynajmij lokal bez kaucji. Dzięki temu nie zamrozisz sporej kwoty na cały okres najmu, a do tego nie będzie ryzyka, że padniesz ofiarą nieuczciwego właściciela

Dlaczego wynajmujący decydują się wynajmować swoje mieszkania bez kaucji?

Firma Rendin opracowała prostą procedurę, dzięki której właściciele są bezpieczni, a Ty jako najemca możesz dużo taniej wynająć mieszkanie:

 1. Odpowiadasz na ogłoszenie o wynajmie mieszkania przez Rendin.

 2. Rendin weryfikuje Twoją wypłacalność w oficjalnych biurach informacji kredytowej.

 3. Jeżeli przejdziesz weryfikację, Rendin nadaje Ci status “sprawdzony najemca” i może za Ciebie poręczyć, żebyś nie musiał płacić kaucji.

 4. Zamiast zamrażać kilka tysięcy złotych i ryzykować, że zwrot kaucji za mieszkanie nigdy nie nadejdzie, płacisz tylko 2,5% czynszu miesięcznie do Rendin.

 5. W cenie usługi otrzymujesz także darmowe porady prawne i wsparcie ekspertów w razie konfliktu z właścicielem.

Jak działa weryfikacja najemców?

Aby poddać się weryfikacji, trzeba podać podstawowe dane osobowe takie jak imię, nazwisko i PESEL. Są one przechowywane w bezpieczny sposób i użyte tylko w jednym celu: aby zweryfikować przy pomocy oficjalnych baz danych, czy nie masz niespłaconych długów lub innych zaległości płatniczych. Weryfikacja najemców jest szybka i automatyczna. Po jej przejściu możesz odpowiedzieć na każde ogłoszenie o wynajmie mieszkania bez kaucji na platformie Rendin.

Czy jest możliwy wynajem mieszkania ze zwierzętami bez kaucji?

Tak, na platformie Rendin są dostępne bez kaucji również mieszkania, które dopuszczają lokatorów ze zwierzętami.

Czy przyjazd do Polski z zagranicy wyklucza wynajem bez kaucji?

Osoby z zagranicy również mogą wynająć mieszkanie bez kaucji w Rendin. Do przejścia weryfikacji i zawarcia umowy będzie potrzebny numer PESEL

Co jeśli zniszczę mieszkanie lub nie zapłacę za czynsz?

Usługa Rendin pozwala wynająć mieszkanie bez kaucji, ale nie daje ona oczywiście pozwolenia na traktowanie mieszkania bez szacunku albo zaleganie z płatnościami. Jeżeli dokonasz zniszczeń, będziesz musiał pokryć ich wartość. Wszelkie roszczenia właściciela mieszkania zostaną jednak zweryfikowane przez ekspertów Rendin, więc wynajmujący nie będzie mógł zawyżyć swoich żądań. Jako klient Rendin będziesz w relacji najmu równorzędnym partnerem i możesz liczyć na uczciwe traktowanie.

Jak widzisz, na polskim rynku są obecnie dostępne dwa główne sposoby wynajmu: z kaucją i bez. Wynajmując mieszkanie z kaucją, musisz zamrozić sporą kwotę, co utrudnia podjęcie decyzji o przeprowadzce. Nie jest też pewne, czy właściciel zgodzi się na uczciwy zwrot kaucji za mieszkanie. Wybierając usługę Rendin, wynajmiesz nieruchomość bez kaucji i zapewnisz sobie wsparcie ekspertów za opłatą 2,5% czynszu.