← Powrót do artykułów

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? 5 porad dla właściciela

15.04.2023

Treści w tym artykule mogą być nieaktualne!
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? 5 porad dla właściciela

Wynajem mieszkania to świetny sposób na dochód pasywny. Właściciele nieruchomości, którzy chcą zacząć zarabiać na swoich lokalach, mierzą się jednak z wieloma wyzwaniami. Eksperci Rendin radzą, na co zwrócić uwagę, by wynająć lokal bezpiecznie, korzystnie i ustrzec się ewentualnych problemów.

Sytuacja na rynku jest dziś bardzo korzystna dla właścicieli lokali i sprzyja decyzji o wynajęciu mieszkania. Warto jednak trzymać się do zasad, które pomagają zabezpieczyć dochód z inwestycji na dłużej, zwłaszcza jeśli wynajmujemy mieszkanie po raz pierwszy.

1. Przygotuj i zabezpiecz mieszkanie na wynajem

Zanim zaczniesz szukać w sieci potencjalnych lokatorów, sprawdź stan techniczny mieszkania na wynajem pod kątem bezpieczeństwa i dostosuj je do profilu przyszłego najemcy: 

  • Zwróć uwagę na instalację elektryczną, bezpieczeństwo gniazdek i przełączników (szczególnie, jeśli dopuszczasz obecność rodzin z dziećmi lub zwierząt). Instalacja wodno-kanalizacyjna oraz gazowa powinny też działać bez zarzutu. Zwróć uwagę na efektywność wentylacji oraz załóż czujników dymu i czadu.

2. Wybierz najkorzystniejszą formę umowy najmu

Właściwa umowa najmu pozwala zmniejszyć ryzyko niechcianych i generujących wysokie koszty wydarzeń oraz nieporozumień na tle prawnym. Aplikacje łączące kandydatów z właścicielami to dzisiaj ogromne ułatwienie dla obu stron. Pozwalają one podpisać sprawdzoną, bezpieczną umowę online i cieszyć się bezpiecznym wynajmem mieszkania. 

Szczególnie popularny wśród właścicieli jest dziś najem okazjonalny, czyli korzystniejsza dla wynajmującego forma umowy, która pozwala między innymi na łatwiejszą eksmisję problematycznego najemcy. 

Poznaj najem okazjonalny:
zobacz korzyści dla właścicieli

3. Ustal warunki wynajmu i sposób zapłaty

Sprawdź zasady wynajmu nieruchomości. Osoba fizyczna może wynajmować lokal, podpisując umowy długoterminowe. Jeśli interesuje Cię krótkoterminowy wynajem mieszkania, to jako usługa, wymaga on prowadzenia działalności gospodarczej.

Większość wynajmujących stosuje płatności miesięczne, przypadające na 5. lub 10. dzień miesiąca. Pamiętaj jednak, że jeśli lokator przestanie płacić czynsz, przy rozliczeniu miesięcznym wypowiedzieć mu umowę można dopiero po trzech miesiącach. Oznacza to dużą stratę finansową.

Z Rendin nie musisz tyle czekać. Już jeden miesiąc kalendarzowy zaległości stanowi podstawę do wypowiedzenia umowy. Dzięki temu oszczędzasz nerwy, czas, a przede wszystkim pieniądze, ponieważ my wypłacimy Ci zaległy czynsz.

Zalecamy też, aby zamiast gotówki przejść wyłącznie na płatności przez przelewy bankowe. Bankowe potwierdzenie przelewu jest dowodem dla obu stron, że płatność miała miejsce, a jego sfałszowanie jest przestępstwem.

Ważne też, by z góry ustalić sposób rozliczania kosztów i opłat za media. Najpopularniejsze metody to: 

  • najemca sam płaci rachunki,

  • właściciel przedstawia rachunki, płaci za nie i obciąża najemcę odpowiednią kwotą. 

Każda z metod ma swoje plusy i minusy, dlatego sprawdź, która będzie najbardziej odpowiadać Twoim potrzebom.

4. Zweryfikuj przyszłego najemcę

Nie podejmuj decyzji pochopnie. Nawet jeśli zainteresowana osoba chce zapłacić wyższą kwotę lub mówi, że może wprowadzić się od razu, dowiedz się więcej o jej sytuacji finansowej. 

Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek, gdy okaże się, że nowy najemca zostawiał wcześniej za sobą długi, ma niedostateczny dochód i nie płaci regularnie, lub wręcz odmawia regulowania płatności za czynsz, czy media. 

Nie wiesz, jak zweryfikować potencjalnego najemcę? Skorzystaj z profesjonalnej pomocy Rendin. Szczegółowo sprawdzamy klientów i ich historię bazie informacji kredytowej pod kątem ich wiarygodności jako. 

Nasi dedykowani eksperci mogą też zweryfikować takie dane potencjalnego najemcy, jak jego sytuacja zawodowa, uzyskiwane dochody oraz posiadane zobowiązania finansowe.

5. Zadbaj o kaucję

Nawet jeżeli kandydat na lokatora nie budzi naszych wątpliwości, należy zabezpieczyć się przed ewentualnymi stratami i zniszczeniami. Kaucja ustalana jest zazwyczaj w oparciu o standard lokalu mieszkalnego, jego lokalizację oraz wartość wyposażenia.

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, jej maksymalna wysokość to dwunastokrotność miesięcznego czynszu, obowiązującego w dniu zawarcia umowy najmu, lub sześciokrotność w przypadku umowy najmu okazjonalnego.

Najczęściej jest to zaledwie równowartość jedno- lub dwumiesięcznej opłaty za lokal.

Właściciel wynajmujący przez Rendin może zaś liczyć na nawet 10-krotnie wyższą ochronę, niż w przypadku tradycyjnej kaucji. Dodatkowo ma gwarancję pokrycia przez firmę zaległych opłat z tytułu czynszu i mediów wszystko do kwoty 10-krotności miesięcznego czynszu, co zwiększa poziom bezpieczeństwa inwestycji.

Stosowanie tych zasad minimalizuje potencjalne straty finansowe i daje komfort wynajmu dla obu stron. Pamiętajmy jednak, że najważniejsza jest otwarta komunikacja i wspólne rozwiązywanie problemów. Pozwala to na owocną współpracę przez cały czas trwania umowy.