Na rynku najmu warunki zaczynają teraz dyktować najemcy. Stale rosnące czynsze to przeszłość, a wynajmującym coraz trudniej jest znaleźć dobrego lokatora. Zobacz, jak w tej sytuacji utrzymać wysoki dochód z Twojej nieruchomości.
Data publikacji 30.07.2024
[object Object]

W skrócie:

Zakup mieszkania na wynajem jeszcze niedawno był żyłą złota. Lokatorzy gotowi byli zapłacić nawet najbardziej wyśrubowane czynsze, a do tego było ich tak wielu, że właściciele nieruchomości mogli wybierać, komu powierzą swój lokal.

Teraz bańka pęka, a wynajmujący potrzebują mądrej strategii działania. Nie tylko po to, by chronić zyski, ale też zarabiać więcej, nawet gdy czynsze będą szły w dół. Mamy na to sprawdzony sposób.

Dużo mieszkań na wynajem, mało chętnych

Rynek najmu mieszkań 2024 czeka bardzo prawdopodobna korekta stawek czynszu w dół. Jej efekty w połowie roku widać już dość wyraźnie. Ofert nieruchomości na wynajem jest, poza miejscowościami turystycznymi, więcej a osób poszukujących lokali ubywa. Sytuacja zmienia się więc na korzyść lokatora, który może zacząć przebierać w ogłoszeniach i dyktować swoje warunki.

Wystarczy prześledzić dane z rynku nieruchomości:

Zrzut ekranu wpisu eksperta rynku nieruchomości z portalu X

Jak widać w przygotowanym przez analityka branżowego zestawieniu stycznia 2023 i stycznia 2024, mieszkań na sprzedaż jest dziś nieco mniej, niż rok temu. Liczba lokali na wynajem powiększyła za to o ponad 25%. Zaś na koniec lutego 2024 aktywnych ofert mieszkań na wynajem było aż o 5% więcej niż miesiąc wcześniej (wg. Otodom.pl).

Jednocześnie spada też liczba osób potencjalnie zainteresowanych najmem. Powody obu tych trendów opisujemy szczegółowo w dalszej części artykułu.

Na grafice wyżej znajdziesz trendy cen najmu według Otodom. Ostatnie dostępne dane, z czerwca 2024, które zaznaczyliśmy na wykresie na czerwono, pokazują, że ma miejsce tendencja spadkowa czynszów, nawet w Warszawie. Podobna sytuacja, z wyjątkiem drobnych wzrostów cen w atrakcyjnych turystycznie regionach przed wakacjami (tam także znacząco spadła liczba dostępnych do wynajęcia mieszkań - w Trójmieście o 16%, w Krakowie o 12% - prawdopodobnie w związku z sezonową zmianą modelu najmu na krótkoterminowy), podobna jest w całej Polsce. Od początku roku średnie ceny czynszu spadły w większości miast o 100-200 złotych. Aktualną sytuację na rynku najmu możesz sprawdzić na stronie Otodom Analytics.

Wynajmujący mają w tej sytuacji trzy wyjścia:

  1. Złe: zmniejszać zysk z najmu, by dzięki temu utrzymać atrakcyjność swojej oferty i nadal móc przyciągnąć dużą liczbę zainteresowanych osób. Pozwoli im to nadal mieć komfort weryfikacji oraz odrzucania potencjalnie problematycznych kandydatów, by wybrać tego najlepszego.

  2. Jeszcze gorsze: utrzymywać wysoki czynsz i zapewne mieć przez to znacznie mniej zainteresowanych, potencjalnych kandydatów. W konsekwencji właściciele nieruchomości ryzykują mniejszą możliwość wyboru lokatora spośród kandydatów i większe ryzyko problemów i strat w czasie najmu.

  3. Najlepsze: obniżyć czynsz, ale jednocześnie nie zmniejszać swoich zarobków. Takie możliwości daje gwarancja zapłaty czynszu i rekompensaty szkód w lokalu. To najlepsza dostępna w tej chwili ochrona przed problematycznymi lokatorami i stratami, jakie się z nimi nieodłącznie wiążą.

Dołącz do tysięcy wynajmujących

My bierzemy na siebie ryzyko w wynajmie nieruchomości. Ty śpisz spokojnie i zarabiasz na mieszkaniu.

Podstawowe problemy wynajmujących

Smutny mężczyzna siedzący na sofie i opierający głowę o dłonie.

Problematyczni lokatorzy powodują duże straty

Mimo zmieniających się na rynku mieszkań na wynajem warunków, właściciele wciąż mają ten sam główny powód do niepokoju, co kiedyś. Najważniejsza rzecz, która spędza im sen z powiek, to obawa, że ich lokator przestanie płacić czynsz i opłaty, a po rozwiązaniu umowy najmu nie będzie chciał wyprowadzić się dobrowolnie.

Taka sytuacja powoduje bowiem rosnące straty, frustrację właściciela, który nie może odzyskać swojej nieruchomości oraz konieczność długotrwałej i drogiej sprawy sądowej o eksmisję koczownika.

Problemy z lokatorem zdarzają się często, a kiedy mają miejsce, są bardzo kosztowne. Badanie przeprowadzone przez Rendin we współpracy ze Stowarzyszeniem Mieszkanicznik, pokazało, że aż 70% ankietowanych wynajmujących miało kłopoty spowodowane przez co najmniej jednego najemcę. 

Efektem każdego takiego problemu była strata finansowa na średnim poziomie aż 9 tys. zł!

Kosztowne problemy z lokatorami powodują, że zyski wynajmujących są mniejsze, niż być powinny. Część osób, która musiała przejść przez długotrwałą sprawę sądową o eksmisję oraz walczyć (zwykle niestety nieskutecznie) o swoje pieniądze po prostu rezygnuje z dalszego oferowania swojego mieszkania na wynajem.

Efektem tego jest bardzo duża liczba lokali, które stoją puste i generują jedynie koszty, chociaż mogłyby one pracować dla swoich wynajmujących i przynosić im konkretne oraz bezpieczne zyski. Takich lokali według GUS w 2022 roku było niemal 150 tys (liczba lokali, które wskazały zerowe zużycie wody przez cały rok).

Podnoszenie czynszu nie będzie już takie łatwe

Po latach stale rosnących czynszów najemcy są niezwykle czuli na zmieniające się ceny. Wynajmujący, którzy będą chcieli zwiększyć swój zysk podnosząc czynsze, ryzykują problemy takie, jak:

  • Rezygnacja dotychczasowych lokatorów, którzy po prostu poszukają sobie nowego, tańszego mieszkania, nawet jeśli będzie to dla nich oznaczało przeprowadzkę, niższy standard, czy gorszą lokalizację.

  • Długi okres bez lokatorów, podczas którego mieszkanie stoi puste i nie zarabia, ponieważ szukające dla siebie lokalu osoby wybierają inne, tańsze rozwiązania.

Jest prosty sposób na te problemy. Możesz mieć większe zyski ze swojego mieszkania, a jednocześnie zaoferować lokatorom niższy czynsz i mieć komfort wyboru sprawdzonego, rzetelnego lokatora spośród wielu zainteresowanych osób.

Kiedy problemem jest ryzyko finansowe, trzeba przerzucić je na zewnętrznego gwaranta, który zapewni bezpieczny wynajem, ochroni Twoje zyski, a w razie strat finansowych, zadba o ich rekompensatę.

Rozwiązanie Rendin

Zbliżenie na damskie dłonie trzymające wachlarz z bankotów 200 zł.

Wynajem bez kaucji to większe zainteresowanie Twoją ofertą

Ochrona na wypadek problemów z lokatorem, przerw w płatnościach lub braku płatności czynszu oraz innych opłat to najlepsza dostępna dziś na rynku opcja dla wynajmujących. Wraz z nią właściciele lokali otrzymują także rekompensatę za szkody w mieszkaniu na wynajem wyrządzone przez lokatora.

A ponieważ to Rendin gwarantuje właściwe wywiązanie się z zapisów umowy przez lokatora, mieszkanie wynająć można bez konieczności wpłacania kaucji, co jest dla szukających lokum bardzo atrakcyjne i gwarantuje duże zainteresowanie Twoją ofertą.

Brak kaucji to korzyść dla wynajmującego, nie tylko dla lokatora.

Otrzymuje on gwarancję zapłaty czynszu i rekompensaty w przypadku szkód na kwotę aż 10 razy większą, niż wynosi typowa, jednomiesięczna kaucja, ale nie tylko!

Ogłoszenia o wynajmie mieszkania bez kaucji przyciągają więcej zainteresowanych, potencjalnych lokatorów. Dzięki temu właściciel mieszkania może wybrać spośród pozytywnie zweryfikowanych przez Rendin kandydatów osobę, która zrobi na nim najlepsze wrażenie

Weryfikacja lokatorów to mniejsze ryzyko problemów

Kiedy wynajmujesz swoje mieszkanie, oddajesz je nieznajomej osobie, która obiecuje, że będzie Ci za to płacić. A co jeśli Twój nowy lokator ma za sobą niespłacone długi i wkrótce Ty też możesz dołączyć do jego wierzycieli? Lepiej nie ryzykuj podpisania umowy z niezweryfikowaną osobą. Sprawdź jej wiarygodność finansową za darmo z Rendin.

Każdy kandydat na lokatora, który będzie chciał wynająć Twoje mieszkanie, musi najpierw przejść naszą procedurę weryfikacji. Rendin sprawdza, czy dana osoba znajduje się w bazie danych o dłużnikach. Jeśli tak jest, nie będzie ona mogła podpisać z Tobą umowy.

Bierzemy odpowiedzialność finansową za wynik naszej weryfikacji. Jeśli sprawdzony przez nas lokator nie zapłaci Ci czynszu albo innych opłat, czy wyrządzi szkody w mieszkaniu, otrzymasz od nas rekompensatę. Gwarantujemy ochronę na kwotę aż 10-krotności Twojego czynszu najmu.

Gwarancja finansowa to bezpieczeństwo Twoich zysków

Wynajmując swoje mieszkanie bez dodatkowej ochrony musisz brać pod uwagę ryzyko strat z powodu braku płatności oraz szkód w nieruchomości. Każdy problem sprawia, że zarabiasz mniej. Jest jednak na to sprawdzone rozwiązanie.

Wszystkie umowy najmu podpisane na platformie Rendin są objęte rekompensatą strat spowodowanych przez lokatora. To nasza obietnica, którą składamy wynajmującym, kiedy przesyłamy im informację o pozytywnej weryfikacji kandydata na lokatora.

Najem przez Rendin to ochrona w wysokości 10-krotności czynszu, a więc bezpieczeństwo 10 razy większe, niż z kaucją.

Lokatorzy sprawdzeni przez Rendin bardzo rzadko powodują problemy. Jeśli jednak nie zapłacą należnego czynszu i innych opłat, lub doprowadzą do szkód w nieruchomości, to Rendin wypłaci wynajmującemu odszkodowanie.

Procedura jest prosta i skuteczna: wymagamy tylko udokumentowanego zadłużenia, a w przypadku szkód w nieruchomości także wyceny ich usunięcia. Potem szybko wypłacamy rekompensatę, a zwrotu tych pieniędzy dochodzimy następnie od lokatora.

Pomoc prawna to pewność, że podejmujesz dobre decyzje

Klienci Rendin mają dostęp do naszego Działu Prawnego od momentu założenia bezpłatnego konta na naszej platformie. Nasi prawnicy odpowiedzą na każde pytanie dotyczące najmu, a także wyjaśnią najlepsze praktyki, które pomogą chronić Twoją nieruchomości oraz zyski z jej wynajmu. Doradzą także w kwestiach związanych z podatkami.

Jeśli podpiszesz ze swoim lokatorem na Rendin umowę najmu okazjonalnego, która lepiej zabezpiecza na wypadek konieczności eksmisji, nasi prawnicy będą także mogli aktywnie włączyć się w procedurę eksmisji i współpracować z komornikiem, byś jak najszybciej odzyskał swój lokal.

Przyczyny zmian na rynku najmu

Zbliżenie na leżącą na stole gazetę i męską dłoń trzymającą kubek kawy.

Wpływ na obecne zmiany na rynku najmu miało kilka wydarzeń z ostatnich lat. Niektóre z nich były zupełnie niezależne od lokalnych uwarunkowań, inne z kolei to bezpośredni lub pośredni efekt działań polskiego rządu w ostatnich latach, a nawet dekadach. Zmieniają się ceny mieszkań, prognozy 2024 pokazują, że może rozpocząć się trend spadkowy.

1. Inwestycje w najem. Kiedy 24 lutego 2022 rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, do Polski uciekło przed wojną kilka milionów uchodźców. Znaczna ich część weszła na rynek najmu i zwiększyła konkurencję wśród kandydatów na lokatorów. W efekcie tego czynsze zaczęły gwałtownie rosnąć.

Jednocześnie rosła inflacja, więc ci, którzy mieli pieniądze, chcieli zabezpieczyć się przed utratą ich wartości kupując nieruchomości na wynajem. Wydawało się wtedy idealnym rozwiązaniem, ponieważ zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia było ogromne, a czynsze rosły z miesiąca na miesiąc.

Duże zapotrzebowanie na nieruchomości spowodowało wzrost średniej ceny metra kwadratowego mieszkania od grudnia 2022 do sierpnia 2023. Podwyżki miały różną wysokość, w największych miastach osiągnęły 15,48% w Warszawie, a nawet 15,22% w Krakowie (według Otodom.pl). Miał na to wpływ także nowy program kredytów hipotecznych, a którym niżej.

2. Bezpieczny kredyt 2%, z którego można było korzystać od 1 lipca 2023, spowodował gwałtowny wzrost cen mieszkań. Już w kilka tygodni po tym, jak banki zaczęły przyjmować wnioski, średni koszt zakupu metra kwadratowego mieszkania wzrósł aż o 5%.

Dotyczyło to szczególnie mieszkań mniejszych i o niższej cenie, czyli tych, na które na rynku nieruchomości był największy popyt. Były one bowiem poszukiwane zarówno do zamieszkania, jak i pod wynajem, który wtedy wciąż wydawał się świetnym interesem.

3. Coraz mniej studentów. Wynajem mieszkań i pokoi osobom, które studiują na uczelniach wyższych, był od dawna świetnym biznesem. Osoby w wieku około 20 lat miały zwykle małe wymagania jeśli chodzi o standard nieruchomości, nie znały też swoich praw jako lokatorów. Wynajmujący mogli przez to postępować z nimi tak, jak chcieli, także dlatego, że najem był często “na gębę”.

Ta bonanza już dawno się skończyła. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba studentów zmniejszyła się o aż 1/3 od roku akademickiego 2010/2011. Wówczas było ich aż 1 841 tys., a w 2023 już tylko 1 223 tys.

Eksperci raczej zgodnie mówią, że trudno w obecnej sytuacji spodziewać się odwrócenia rynkowego trendu i powrotu do bonanzy wynajmu, która miała miejsce w latach 2022-2023. Wynajmujący muszą dostosować się do nowej sytuacji, by utrzymać wysokie zyski ze swoich lokali.

Twój najem może być jeszcze bezpieczniejszy

Możesz wzbogacić go o

  • Indywidualne wsparcie prawne przed, w trakcie i po wynajmie

  • Rekompensatę za straty, których nie pokrywa ubezpieczenie mieszkania

  • Gwarancję zapłaty czynszu oraz innych opłat

Podsumowanie

Zbliżenie na dwie osoby siedzące po przeciwnych stronach stołu, jedna podaje drugiej kartkę papieru i długopis.

Według niemal wszystkich prognoz dotyczących tego, jak zachowywać się będą ceny nieruchomości oraz czynsze, 2024 rok będzie okresem co najmniej stagnacji, a zapewne także spadku cen i czynszów. Powodem jest przesycenie, jakiego doświadcza rynek najmu mieszkaniami, a także mniejszą niż w ubiegłych latach liczbą zainteresowanych nimi osób.

Coraz trudniej będzie więc znaleźć lokatorów, ponieważ mając większy wybór, będą oni asertywnie podchodzić do oczekiwać finansowych wynajmujących. Biorąc pod uwagę to, ile mieszkań na wynajem jest na rynku, zawsze będą oni mogli powiedzieć "znajdziemy sobie coś tańszego".

Chcąc przejść suchą stopą przez ten okres, wynajmujący muszą dostosować się do nowych warunków. Będzie to zapewne oznaczało zamrożenie, lub nawet obniżenie czynszów. Aby w tej sytuacji nie rezygnować z zysków, właściciele mieszkań na wynajem muszą zmienić strategię działania.

Najlepszym rozwiązaniem będzie przerzucenie ryzyka strat finansowych na zewnętrzną firmę, która oferuje m.in. gwarancję zapłaty czynszu i rekompensatę szkód w mieszkaniu. Da to wynajmującym spokój związany z pewnym zyskiem, nawet jeśli w relacji z lokatorem coś pójdzie nie tak.

Wynajmuj ze spokojną głową

Zabezpiecz swoje wpływy z najmu do 10-krotności czynszu, mieszkanie od zniszczeń lokatora oraz korzystaj z indywidualnego wsparcia prawnego.

Ochrona wynajmu. W wersji turbo.

Kiedy jesteś wynajmującym, świadomość tego, że Twoja nieruchomość i zyski są, chronione jest bezcenna. Dajemy Ci bezpieczeństwo i gwarancję, którym kaucja nigdy nie dorówna, oraz spokój podczas wynajmu.

Ochrona i gwarancja

Zamień nieskuteczną kaucję na sprawdzone rozwiązanie, które da Ci aż 10 razy lepszą ochronę.

Pomoc prawna

Prawo nie daje praktycznie żadnej ochrony wynajmującym. 
My stajemy po ich stronie.

Weryfikacja lokatorów

Weryfikujemy lokatorów sprawdzając ich historię finansową w bazie dłużników

Wsparcie klienta

Kiedy masz tradycyjną umowę, 
z problemami zostajesz sam.
 Zapewnij sobie pomoc Rendin.

Rendin to bezpieczny wynajem oraz gwarancja finansowa.

Profesjonalne umowy pisane przez prawników. Weryfikacja kandydatów na lokatora. Gwarancja płatności czynszu oraz ochrona aż 10 razy lepsza, niż z kaucją. Przekonaj się sam.