← Powrót do artykułów

Wskazówki: jak poradzić sobie z formalną stroną najmu?

11.03.2021

Treści w tym artykule mogą być nieaktualne!
Wskazówki: jak poradzić sobie z formalną stroną najmu?

Większość wynajmujących nie jest praktykującymi prawnikami. Co więcej, najprawdopodobniej nawet nie poświęcili czasu na przeczytanie przepisów, które określają, jak powinny przebiegać procesy prawne pomiędzy wynajmującymi, a najemcami. Oto kilka wskazówek, które pozwolą ci podnieść jakość twoich dokumentów dotyczących wynajmu.

Unikaj dokumentów niezgodnych z prawem

Umowa i wszelkie związane z wynajmem dokumenty powinny być sformułowane w taki sposób, aby w razie potrzeby mogły zostać wykorzystane jako dowód w sądzie. Z doświadczenia wiemy, że nawet wypełnianie już gotowych dokumentów może być trudne, o tworzeniu umów i innych dokumentów prawnych od podstaw, nie wspominając.

Jednak wynajmujący wciąż próbują to robić. Jednym z największych problemów jest to, że wynajmujący próbują dodawać do umowy dodatkowe punkty, licząc na to, że będą one chronić ich interesy. Najczęściej jednak punkty te nie są zgodne z obowiązującym prawem, co oznacza, że są one nieważne i nie dają wynajmującemu żadnej dodatkowej ochrony.

Dlatego tak ważne jest, aby przy tworzeniu, modyfikowaniu lub formułowaniu dokumentów prawnych przestrzegać lokalnych przepisów i praktyk. Samo wpisanie czegokolwiek do umowy nie oznacza, że może to być egzekwowane w przyszłości. Nasza sugestia: nie dodawaj do umowy niczego, czego nie da się wyegzekwować zgodnie z prawem.

Pomożemy podczas całego okresu najmu, rozwiązując problemy z najemcami i oferując ochronę w wysokości 4 krotności czynszu. Zacznij już dziś!

Jedną z opcji na uzyskaznie doskonałej umowy najmu jest skorzystanie z Rendin, aplikacji, w ramach której udostępnione są umowy bazowe gwarantujące pełne bezpieczeństwo. Ponadto, już wkrótce będą tam dostępne formalne dokumenty wypowiedzenia umowy najmu oraz przypominające najemcom o obowiązku spłaty zadłużenia.

Zwróć uwagę na protokół odbioru - przekazania

Oprócz niezawodnej umowy najmu, równie ważny jest protokół zdawczo-odbiorczy. Pomaga on udokumentować stan nieruchomości i wszystkiego, co się w niej znajduje. Zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wykorzystać protokół do monitorowania wszelkich zmian dotyczących stanu nieruchomości w okresie najmu oraz zaadresowania potencjalnych problemów.

Mimo, iż teoretycznie wypełnianie tego dokumentu brzmi łatwo i logicznie, doświadczenie pokazuje, że w wielu przypadkach jest to robione bardzo powierzchownie lub wcale. Najczęstszymi błędami popełnianymi przy sporządzaniu protokołu przekazania jest korzystanie ze starych zdjęć i opisów oraz brak udokumentowania problematycznych miejsc i elementów. Taki protokół jest praktycznie bezużyteczny.

Jeśli cokolwiek stanie się z takim mieszkaniem lub przedmiotami, które się w nim znajdują, tak sporządzony protokół przekazania bardzo utrudnia udowodnienie, w jakim stanie nieruchomość znajdowała się w momencie przekazania najemcy. Jeśli przez cztery lata używaliśmy tego samego zdjęcia stołu kuchennego, nie da się wykazać, jak zmienił się on z biegiem czasu i kto jest odpowiedzialny za jego zużycie.

Klienci Rendin mogą skorzystać z opcji cyfrowego protokołu przekazania, dostępnego w naszej aplikacji. Dodatkowo nasza szczegółowa instrukcja postępowania sprawia, że jego wypełnienie jest proste i logiczne. Osobom nie będącym klientami sugerujemy większą dokładność w wypełnianiu aktu oraz wypełnianie go od początku przy każdym nowym najemcy. Protokół przekazania jest bardzo ważną częścią umowy najmu i powinien być traktowany jako jej integralna część.

Podpisz i rozwiąż umowę w prawidłowy sposób

W Polsce, przy najmie na okres 12 miesięcy nie jest wymagana umowa, jednak należy taki najem udokumentować. Oznacza to brak formalnej umowy na piśmie, ale zawarcie umowy najmu w inny sposób, np. przez internet. Należy jednak pamiętać, że wszelkie dłuższe umowy muszą być podpisane w odpowiedniej formie pisemnej.

Jeśli umowa najmu dobiegła końca również należy ją zakończyć w odpowiedni sposób. Jeśli umowa nie zostanie rozwiązana zgodnie z prawem, pozostaje w mocy. Dlatego tak istotne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo zakończyć umowę.

Niezależnie od przyczyny wypowiedzenia i tego, czy umowa została zawarta w formie dokumentowej czy pisemnej, zalecamy, aby wypowiedzieć umowę zawsze w formie pisemnej. Najlepszym sposobem jest wysłanie listu poleconego. W ten sposób, nawet jeśli wynajmujący lub najemca zignoruje list, wypowiedzenie umowy jest nadal do wyegzekwowania.

Jeżeli uważasz, że potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z najmem, zostaw nam do siebie kontakt TUTAJ. Skontaktujemy się z Tobą i pomożemy z Twoją umową najmu.