Jak wynajmować obcokrajowcom? Jak wynajmować jako obcokrajowiec?

Polski rynek najmu jest skomplikowany, a komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy wchodzą na niego obcokrajowcy - i komplikuje się nie tylko dla nich, ale i dla wynajmujących. Gdzie znajdują się problemy i jak je rozwiązać?
Data publikacji 25.10.2024
Treści w tym artykule mogą być nieaktualne!

Polski rynek najmu jest pełen problemów i przeszkód, nawet jeśli w grę wchodzą jedynie najemcy z naszego kraju. W wypadku najemcy, który nie pochodzi z Polski może pojawić się ich jeszcze więcej. Nie tylko z powodu różnic kulturowych. Jak wynajmować obcokrajowcom? A z drugiej strony - jak wynajmować mieszkanie jako obcokrajowiec?

Nie tylko Ukraińcy

Wojna w Ukrainie spowodowała zdecydowane zmiany na rynku najmu. W kraju pojawiło się, według niektórych wyliczeń nawet ponad 2,3 mln Ukraińców - z których część opuściła nasz kraj dość szybko, ale duża część pozostała -  Według danych z Eurostatu, w marcu 2024 roku Polska obejmowała ochroną tymczasową 950 965 Ukraińców. Warto zaznaczyć, że chodzi tutaj głównie o osoby, które przebywały na stałe w Ukrainie i opuściły kraj 24 lutego 2022 roku lub później. 

Jednak Polska coraz częściej, z powodu m.in coraz silniej rosnącej gospodarki, to miejsce, gdzie pojawia się coraz więcej pracowników z zagranicy - zwłaszcza w dużych miastach, gdzie rynek najmu jest największy. Jednak napotykają na wiele barier.

Jak wynajmować obcokrajowcom?

Wynajmujący mieszkania często obawiają się pozostawić swoje mieszkanie w rękach osoby z zagranicy. Te obawy mogą wynikać z różnych przyczyn - m.in. prawnych. Najem na czas określony nie powinien stwarzać żadnych prawnych problemów - reguły są dość proste - osoba, która chce wynająć od Ciebie mieszkanie musi przedstawić paszport i dokument potwierdzający prawo pobytu w Polsce. Jest szansa, że będzie się chciał zameldować w mieszkaniu - przy czym, jeśli ma dokument, który pozwala mu na przebywanie w nim do konkretnego terminu może ubiegać się jedynie o meldunek na pobyt czasowy - na okres objęty umową najmu.

Najprostsza do ominięcia jest bariera językowa, zwłaszcza u starszych osób. Nawet jeśli właściciel jest w stanie się w miarę dogadać, to kwestia języka, w którym stworzona będzie umowa, może być kolejnym problemem.

Ten problem jest łatwy do ominięcia - choćby dzięki skorzystaniu z usług pośredników, ale nie tylko. Rendin pozwala na stworzenie anglojęzycznej umowy w wersji angielskiej!

Kwestie administracyjne

Innym problemem może być też kwestia umowy - właściciele cenią sobie najem okazjonalny. Ten typ umowy wymaga przede wszystkim mieszkania, do którego możesz się wyprowadzić - jednak pewna część, zwłaszcza Ukraińskiej diaspory kupiła własne mieszkania, a najemcy z zagranicy mogą mieć dobrych znajomych czy rodzinę, która może przyjąć ich pod swój dach. Dlatego warto zawsze zapytać, czy najem okazjonalny jest opcją w wypadku nawet zagranicznych najemców.

Najem okazjonalny to także oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji oraz zobowiąże się do opróżnienia i wydania lokalu w terminie wskazanym w żądaniu egzekucyjnym, więc jeśli zależy Ci na tej opcji, możesz skorzystać z pomocy naszego partnera - najem-okazjonalny.com.

Trzecią kwestią jest zabezpieczenie najmu - właściciele mogą obawiać się, że w wypadku problemów lokatorzy mogą zniknąć, a kaucja nie pokryje np. niezapłaconego czynszu i w wypadku potrzeby np. dalszych działań prawnych nie będzie łatwo zdobyć kontakt do lokatora - który może przebywać już poza Polską. Trudniejsza jest też weryfikacja lokatora - rejestry długów mogą ich nie obejmować, a nie wiadomo jak wyglądała ich sytuacja za granicą. Tutaj też możemy przyjść z pomocą - o ile osoba zamieszkująca w Polsce ma przyznany numer PESEL, jesteśmy w stanie zweryfikować, jak wygląda jego historia finansowa. Oczywiście, w takim wypadku sprawdzenie historii nie jest idealnym rozwiązaniem, ale w wypadku, kiedy dana osoba przebywa w Polsce np. rok, ma już historię związaną choćby z płatnościami rachunków za media, telefon, czy raty. Jeśli właściciel ma taką potrzebę, możemy sprawdzić go korzystając również z dodatkowych źródeł, np. sprawdzając umowę o pracę, wyciągi bankowe lub analizując czy wysokość dochodów będzie odpowiednia w stosunku do opłaty za wynajem.

Oczywiście ważny jest też “nos” właściciela. Musisz chronić swoje interesy, więc jeśli nie „czujesz chemii” z potencjalnym najemcą lub masz jakiekolwiek wątpliwości co do jego uczciwości, to zrezygnuj z wynajmu i szukaj innego chętnego. Zasada ta dotyczy każdego kandydata, niezależnie od jego narodowości.

Zaufanie jest ważne, a im bardziej ktoś jest od nas inny, tym trudniej na pierwszy rzut oka złapać z nim wspólny język. Dlatego czasem właściciele w takim przypadku starają się zabezpieczyć - na przykład wyższą kaucją. Rendin zapewnia większą elastyczność w najmie - dlatego, że bierzemy na siebie odpowiedzialność finansową w wypadku jakichkolwiek problemów z płatnościami czy zniszczeniami.

Rendin to m.in.

  • Gwarancja płatności czynszu bez konieczności pobierania kaucji

  • Weryfikacja finansowa kandydatów na lokatora przed podpisaniem umowy

  • Profesjonalne umowy najmu przygotowane przez naszych prawników

Jestem obcokrajowcem, jak znaleźć mieszkanie w Polsce?

Znalezienie mieszkania w nowym kraju może być trudne. Wspomniana bariera językowa w wypadku poszukiwania na lokalnych serwisach może być dużym problemem - dlatego często poszukujący mieszkania kierują się do specjalistycznych portali, które zajmują się mieszkaniami tylko dla cudzoziemców. To łatwiejsze rozwiązanie, natomiast z drugiej strony sprawia, że wybór lokali znacząco maleje. Rendin nie jest ani agencją nieruchomości, ani nie koncentruje się na najmie osobom z zagranicy, ale też jesteśmy w stanie pomóc Ci w kontakcie z właścicielem.

Drugą kwestią jest tworzenie historii płatności w Polsce. Właściciel może chcieć sprawdzić, czy masz umowę o pracę, ale też np. zweryfikować, czy nie masz długów. Dlatego ważne jest np. regularne płacenie rachunków za telefon komórkowy - bo nawet takie drobne wypadki mogą sprawić, że trafisz do rejestrów spółek zajmujących się niespłaconymi długami.

Dla osób, które dopiero przybyły do Polski, problemem może być też kaucja, którą trzeba wnieść na początku najmu. Standardową praktyką jest zatrzymanie na poczet zniszczeń lub niezapłaconych rachunków kwoty wysokości od jednego do nawet trzech czynszów za wynajem. To może być duża kwota, którą musisz zamrozić, zwłaszcza jeśli dopiero zacząłeś pracę i nie znasz lokalnych warunków (np. jak wyglądają kwestie podatkowe, ile będziesz wydawał na utrzymanie itp.). W Polsce kaucja nie trafia, jak w wypadku np. Wielkiej Brytanii na specjalne konto, a do właściela, więc możesz obawiać się, że te pieniądze do Ciebie nie wrócą. W wypadku wynajmu przez Rendin to my bierzemy na siebie ryzyko i zapewniamy właścicielowi zabezpieczenie, dzięki czemu nie musisz płacić kaucji. Na naszej stronie możesz łatwo znaleźć mieszkanie dla siebie!

Rendin to bezpieczny wynajem oraz gwarancja finansowa.

Profesjonalne umowy pisane przez prawników. Weryfikacja kandydatów na lokatora. Gwarancja płatności czynszu oraz ochrona aż 10 razy lepsza, niż z kaucją. Przekonaj się sam.