← Powrót do artykułów

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie i zarabiać? Koniecznie weź pod uwagę te 6 kwestii!

11.11.2021

Treści w tym artykule mogą być nieaktualne!
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie i zarabiać? Koniecznie weź pod uwagę te 6 kwestii!

Zastanawiasz się, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie i zarabiać na wynajmie bez niepotrzebnego ryzyka? Mamy w tym temacie spore doświadczenie i zaraz się nim z Tobą podzielimy. Z tego artykułu dowiesz się, jakie błędne przekonania na temat bezpiecznego wynajmu krążą wśród właścieli mieszkań i co trzeba zrobić, żeby naprawdę zmaksymalizować swoje szanse na dobre doświadczenie z najemcami.

1. Problemom najlepiej zapobiegać – potrzebna jest weryfikacja najemcy

Z naszego doświadczenia wynika, że dużo lepiej zapobiegać problemom z lokatorami niż je rozwiązywać. A jaki jest najlepszy sposób na to, jak bezpiecznie wynająć komuś mieszkanie? To oczywiście weryfikacja najemcy.

Każdy właściciel chciałby, żeby “trafił” mu się lokator uczciwy, wypłacalny i bezproblemowy. W życiu nic nie jest pewne, ale profesjonalnie przeprowadzona weryfikacja najemcy znacznie zwiększa szanse na bezproblemową współpracę przez cały okres najmu.

Sprawdzenie danych i przeszłości potencjalnego lokatora to kluczowy pierwszy krok przed podpisaniem umowy. To także jeden z najważniejszych elementów procesu Rendin, który wypracowaliśmy dzięki wieloletniej współpracy z właścicielami mieszkań.

2. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Umowa z nietypowymi klauzulami to niewłaściwa droga

Wszyscy właściciele mieszkań na wynajem chcą jak najlepiej zabezpieczyć się przed ryzykiem, to oczywiste. Problem w tym, że niektórzy próbują zapewnić sobie bezpieczeństwo przy pomocy dopisywania do umowy najmu fantazyjnych klauzul, które bardzo często są po prostu niezgodne z prawem krajowym, przez co ostatecznie wcale nie są wiążące.

Wspomogliśmy już naszych klientów przy ponad podpisaniu ponad 1200 dokumentów, więc zdołaliśmy zobaczyć nietypowych pomysłów. Z doświadczenia wiemy, że dodawanie nieszablonowych zapisów bez konsultacji z prawnikiem potrafi skończyć się bardzo źle. W przypadku konfliktu na drodze sądowej błędy w umowie mogą spowodować, że sprawa zostanie rozstrzygnięta na niekorzyść właściciela, nawet jeżeli zawinił lokator.

Do tego mogą mieć one negatywny wpływ na to, czy uda się znaleźć odpowiedniego najemcę. Osoby zainteresowane wynajmem mieszkania również boją się, że zostaną oszukane albo że właściciel będzie naruszał ich prywatność. W związku z tym sporo potencjalnych najemców po prostu zrezygnuje z dalszych negocjacji, kiedy zobaczy, że druga strona próbuje “przepchnąć” w umowie nietypowe, zazwyczaj niekorzystne dla lokatora klauzule.

3. Protokoł zdawczo-odbiorczy to Twój najlepszy przyjaciel

Wiele osób uważa, że w tym, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie najważniejsza jest umowa najmu. Jej znaczenie jest nie do przecenienia, ale z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że ostatecznie na bezproblemowe rozwiązanie wszelkich konfliktów największy wpływ ma inny dokument: protokoł zdawczo-odbiorczy.

Wielu właścicieli traktuje tę część procesu po macoszemu, jako nieistotny aneks do umowy – ale takie podejście to poważny błąd! Jeśli pojawi się problem z najemcą, na przykład spowoduje on zniszczenia i nie będzie chciał pokryć strat, to właśnie protokoł zdawczo-odbiorczy będzie stanowił niepodważalny dowód tego, w jakim stanie była nieruchomość przed wprowadzeniem się lokatora.

Bez tego dokumentu trudno będzie Ci udowodnić swoją rację przed sądem, a nikt raczej nie chce, żeby kwestie finansowe rozstrzygało słowo przeciwko słowu. Właśnie dlatego planujemy opublikować też poradnik “Jak powinien wyglądać protokoł zdawczo-odbiorczy” – on również pomoże Ci zrozumieć, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie!

4. Otwarta komunikacja z najemcą pomoże uniknąć poważnych problemów

Jak już wspomnieliśmy, bardzo cenimy sobie zapobiegania kłopotom – a prawda jest taka, że wiele poważnych problemów można było wychwycić dużo wcześniej, na etapie, kiedy ich rozwiązanie byłoby dużo łatwiejsze.

Dlatego polecamy utrzymywanie szczerej, otwartej komunikacji z lokatorem i zapewnienie go, że może czy wręcz powinien informować Cię o zauważonych w mieszkaniu nieprawidłowościach albo możliwych opóźnieniach z opłatą, gdyby z jakiegoś powodu miały się one pojawić.

Jeśli omówicie daną sprawę na odpowiednio wczesnym etapie, obie strony będą miały możliwość wypracowania kompromisu i przygotowania się na poradzenie sobie z sytuacją.

Niestety niechęć do komunikacji często sprawia, że właściciel dowiaduje się o problemie dopiero wtedy, kiedy naprawienie go wymaga sporych nakładów pieniężnych, a na negocjacje jest już za późno.

Niezależnie od tego, jak poważne kroją się kłopoty, chyba zgadzasz się, że lepiej dowiedzieć się o nich wcześniej niż później – a żeby tak było, od początku musisz naciskać na otwartą komunikację.

5. Omów z najemcą swoje oczekiwania

Ten punkt to poniekąd przedłużenie poprzedniego, bo również wiąże się z komunikacją. Jeśli nie chcesz, żeby na etapie zakończenia umowy pojawił się problem z najemcą, to koniecznie upewnij się, że w taki sam sposób rozumiecie pewne kwestie. Na przykład: w jakim stanie ma zostać oddane mieszkanie po zakończeniu umowy?

Wielu lokatorów nie do końca rozumie, że oczekuje się po nich porządniejszego wysprzątania mieszkania niż robią to na co dzień.

A może zależy Ci, żeby zastać meble w lokalu w dokładnie takim układzie, w jakim najemca zastał je na początku? Tego typu wymagania mogą Ci się wydawać oczywiste, ale niekoniecznie będą takie z perspektywy lokatora.

Dlatego warto otwarcie przekazać tego typu potrzeby na samym początku relacji z najemcą. Większość ludzi na rynku nieruchomości to uczciwe osoby o dobrych intencjach, ale nawet w relacji z takim lokatorem mogą pojawić się problemy, jeśli będziecie postrzegać pewne kwestia na inny sposób.

6. Nawet najem długoterminowy niesie za sobą ryzyko – można je tylko minimalizować

Ostatecznie musisz też pamiętać, że na pytanie o to, jak bezpiecznie wynająć komuś mieszkanie nie ma pewnej odpowiedzi. W końcu inwestowanie polega na tym, że bierze się na siebie pewne ryzyko po to, aby przy odrobinie szczęścia osiągnąć ponadprzeciętny zysk.

Wielu osobom wydaje się, że najem długoterminowy to stuprocentowo bezpieczna alternatywa na tle najmu krótkoterminowego, ale niestety rzeczywistość potrafi zweryfikować to założenie. Lepiej nie zakładać, że podpisanie z lokatorem długoterminowego kontraktu z pewnością przełoży się na bezproblemowy dochód pasywny.

Niestety wypadki chodzą po ludziach i nawet najuczciwszy najemca może doświadczyć w życiu wydarzenia, które sprawi, że będzie musiał zerwać umowę przed czasem, często w zupełnie nieoczekiwanym momencie. Takie wydarzenia są po prostu częścią zarabiania pieniędzy jako właściciel nieruchomości. Jeśli będziesz mieć w głowie tę świadomość, unikniesz wielu niepotrzebnych frustracji!

Oczywiście jeśli będziesz się trzymać naszych porad, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, to ryzyko będzie w Twoim przypadku dużo mniejsze i właśnie tego Ci życzymy. Oby udało Ci się zarabiać na wynajmie bez żadnych problemów!