Agent nieruchomości przy wynajmie - czy to dobry pomysł, czy zmarnowane pieniądze?

Wynajmowanie nieruchomości to kłopot. Przestrzeganie przepisów, weryfikacja najemców, ustalanie najlepszej ceny i inne męczące czynności są powodem, dla którego wielu polskich właścicieli domów i mieszkań rezygnuje z wynajmu lub decyduje się na pomoc agenta nieruchomości.
Data publikacji 13.06.2024

Rendin stworzył nowego cyfrowego agenta, który może automatycznie wykonać wiele zadań, dla których ludzie wybierają agenta nieruchomości. Dostarczanie odpowiednich dokumentów prawnych, zamieszczanie ogłoszeń na różnych portalach i sugerowanie właściwej ceny to tylko część jego możliwości. Ponadto Rendin bierze dodatkową odpowiedzialność za nieruchomość, na wypadek gdyby najemca pozostawił długi lub zdewastował mieszkanie.

Wracając do tematu tradycyjnych agentów nieruchomości, przyjrzyjmy się, co mówią różne badania opinii Polaków na ich temat. Badanie przeprowadzone w 2021 roku przez Otodom we współpracy z IQS pokazuje, że z biegiem czasu Polacy stają się mniej negatywnie nastawieni do agentów nieruchomości – tylko 15% osób ma negatywną opinię o agentach. Kilka lat przed przeprowadzeniem tego badania, odsetek ten wynosił 36%.

Dodatkowo, dane pokazują, że coraz więcej Polaków ma pozytywną opinię o agentach nieruchomości. W 2021 roku 45% Polaków miało pozytywną opinię o agentach, natomiast w 2017 roku było to tylko 24%. Oba te wyniki wskazują na ogólnie bardziej pozytywne nastawienie do pośredników nieruchomości w miarę upływu czasu.

„Prawdopodobnie ogólne nastawienie do agentów nieruchomości stało się jeszcze bardziej korzystne ze strony właścicieli w ostatnich latach, ze względu na rosnącą niepewność, ciągle zmieniające się przepisy i sytuację na rynku, zmieniające się ceny, więcej obcokrajowców na rynku najmu oraz inne kwestie, które sprawiają, że śledzenie rynku staje się jeszcze bardziej skomplikowane dla zwykłych prywatnych właścicieli, którzy nie są profesjonalnymi inwestorami,” komentuje Jakub Markowski, przedstawiciel Rendin.

Jednak wielu właścicieli nieruchomości w Polsce nadal nie korzysta aktywnie z usług agentów, a podobne tendencje widoczne są w innych krajach regionu. Wspomniane badanie Otodom pokazuje, że tylko około 30% Polaków korzystało z usług agenta nieruchomości przy sprzedaży, kupnie lub wynajmie nieruchomości. Podobne badanie Rendin w Estonii wykazało, że 75% właścicieli wynajmujących w Estonii robi to bez pomocy agenta nieruchomości. Oznacza to, że usługi agentów nieruchomości wciąż nie są popularne w regionie, mimo że ogólne postrzeganie zawodu się poprawia.

Za darmo otrzymujesz:

  • Dostęp do tysięcy potencjalnych lokatorów dzięki promocji na stronach partnerskich m.in. Olx, Otodom, allegro

  • Weryfikację finansową kandydatów na lokatora przed podpisaniem umowy

  • Profesjonalne umowy najmu przygotowane przez naszych prawników

Zauważalne problemy pozostają

Według badania Otodom, Polacy oczekują, że agenci pomogą im przede wszystkim w weryfikacji statusu prawnego nieruchomości, w wycenie nieruchomości, zapewnieniu bezpieczeństwa transakcji i wprowadzaniu klientów w nowe technologie, które mogą pomóc w łatwiejszy i tańszy sposób. Większość agentów nieruchomości prawdopodobnie jest w stanie zrobić te rzeczy, przynajmniej do pewnego stopnia.

Dlaczego więc ludzie często nie korzystają z usług agenta nieruchomości? Badanie Otodom rzuca na to nieco światła - cena usługi oraz presja czasami wywierana na właścicieli przez agentów to najwięksi winowajcy. Ponieważ agenci nieruchomości otrzymują wynagrodzenie w formie prowizji, może to oznaczać, że niektórzy agenci wywierają presję na właściciela, aby podpisać niekorzystną umowę, ponieważ to zapewni im zarobki.

„Sytuacja staje się jeszcze bardziej napięta, jeśli nad jedną nieruchomością pracuje wielu agentów, co często się zdarza. Aby zarobić prowizję w takim przypadku, agent musi być szybszy od innych, co może skutkować obniżeniem jakości pracy z perspektywy właściciela,” wyjaśnia Markowski.

Ponadto, większość agentów nieruchomości nie ma metod gwarantujących bezpieczeństwo stosunku najmu po jego rozpoczęciu. Proces kończy się, gdy nieruchomość zostaje przekazana najemcy, ale agent nie ponosi odpowiedzialności za to, co dzieje się później podczas najmu lub po zakończeniu umowy najmu. Wszelkie problemy od tego momentu są między najemcą a właścicielem, a często agent nie jest nawet wzywany po poradę prawną, ani nie może jej udzielić.

„Chętnie współpracujemy również z agentami i agencjami nieruchomości w Rendin. Możemy zająć się problemami prawnymi i ryzykiem, podczas gdy agent może zoptymalizować proces oględzin i inne działania,” mówi Markowski. „To pozwala klientowi – właścicielowi nieruchomości – uzyskać najlepsze doświadczenia z uwzględnieniem wszystkich możliwych aspektów.”

Cyfrowy agent nieruchomości może również pomóc w wielu przypadkach

Rendin stworzył również cyfrowego agenta nieruchomości - Digiagenta - dla właścicieli, który przejmuje wiele najlepszych aspektów pracy tradycyjnego agenta nieruchomości. Digiagent jest w stanie zasugerować odpowiednią wysokość czynszu najmu, dostarczyć odpowiednie dokumenty prawne, takie jak umowa najmu czy protokół zdawczo-odbiorczy, oraz zamieścić ogłoszenie o nieruchomości na większości popularnych portali ogłoszeniowych. Dodatkowo, Rendin znacznie obniżył koszty procesu wynajmu i oferuje dodatkową wartość, jaką jest przejęcie odpowiedzialności za udany najem.

Oczywiście, Digiagent ma również zauważalne ograniczenia w porównaniu z tradycyjnym agentem nieruchomości. Oględziny nieruchomości muszą być nadal przeprowadzane przez właściciela, podobnie jak przygotowanie nieruchomości przed przekazaniem oraz samo przekazanie. Jednak kroki i przewodniki które oferuje Digiagent pomagają właścicielom, którzy nigdy wcześniej nie wynajmowali, zrobić to prawidłowo.

„Widzimy, że Digiagent jest usługą komplementarną na rynku, która nie konkuruje z usługami tradycyjnych agentów nieruchomości, ponieważ wiele osób nadal chce zoptymalizować oględziny nieruchomości, co jest często najbardziej czasochłonną częścią procesu. Jednak Digiagent może okazać się wartościowy dla właścicieli, którzy są gotowi sami pokazywać nieruchomość, ale chcieliby obniżyć koszty i działać bardziej cyfrowo,” mówi Markowski.

Korzystanie z Digiagenta Rendin jest całkowicie darmowe dla właściciela, dopóki najemca i właściciel nie zdecydują się podpisać umowy najmu na platformie Rendin. Strony mogą zdecydować się podpisać umowę najmu również poza Rendin bez żadnych dodatkowych zobowiązań.

Jeśli właściciel zdecyduje się na podpisanie umowy przez platformę Rendin, koszt usługi wyniesie 2,5% miesięcznego czynszu, który może być płacony przez właściciela lub najemcę. W zamian otrzyma on gwarancję płatności czynszu i zabezpieczenie mieszkania od zniszczeń do wysokości 10-krotności standardowej kaucji.

Sprawdź Digiagenta Rendin