“Jednym z najczęstszych błędów w najmie jest pośpiech” stwierdza Borysław Pasierbski, twórca portalu WyNajemca i firmy HOMtu, które zajmują się zarządzaniem najmem. Oczywiście w momencie, kiedy masz normalną pracę, a najmem zajmujesz się po 18, między zawodowymi obowiązkami, zakupami i zajmowaniem się dzieckiem, chciałbyś spędzić jak najmniej czasu nad Dlaczego pośpiech nie jest wskazany przy najmie i o czym warto pamiętać, żeby nie stracić pieniędzy przez zły start?
Pierwszy kandydat to niekoniecznie Twój lokator
Pierwszym spowodowanym pośpiechem błędem, jest zdecydowanie się na pierwszego zgłaszającego się kandydata i rezygnacja ze spotkań z kolejnymi. Oczywiście w trudnym dla rynku najmu okresie (tak jak np. na początku wakacji) kandydatów może być mniej, ale nie oznacza to, że koniecznie trzeba podpisać umowę z pierwszym pojawiającym się kandydatem na lokatora.
Dlaczego to może nie być najlepszy pomysł?
- Presja na szybkie podpisanie umowy może sprawić, że niedokładnie sprawdzisz lokatora. Oczywiście takie rozwiązania jak Rendin pozwolą Ci na weryfikację kandydatów na najemców, ale to nigdy nie jest jedyna forma sprawdzenia, jaką dla powinieneś stosować - mówi Paweł Chełchowski z Rendin.
Pośpiech może także sprawić, że nie do końca sprecyzujesz swoje oczekiwania - co może spowodować kłopoty. Jeśli na przykład nie sprecyzujesz, że nie chcesz w mieszkaniu zwierząt, a lokator pojawi się w nim z psem, czy nie rozmawialiście o dzieciach, a lokator wprowadzi się z ich trójką - szybkie i niedokładne sprawdzenie lokatora może spowodować konflikt.
Co (poza oferowaną przez nas weryfikacją długów z pomocą ERIF BIG) można sprawdzić, żeby podjąć bardziej świadomą decyzję odnośnie najmu?
Rendin to m.in.
Gwarancja płatności czynszu bez konieczności pobierania kaucji
Weryfikacja finansowa kandydatów na lokatora przed podpisaniem umowy
Profesjonalne umowy najmu przygotowane przez naszych prawników

Sprawdzenie tożsamości lokatora
To brzmi jak oczywistość, ale warto sprawdzić, czy wynajmujesz mieszkanie tej osobie, która figuruje w dokumentach czy na umowie. Porównaj dane lokatora w umowie najmu z jego dowodem tożsamości (dowodem osobistym, paszportem, prawem jazdy lub zezwoleniem na pobyt). Najważniejsze kwestie to:
Imię i nazwisko
Numer PESEL
Ważność dowodu tożsamości
- To rzecz, która przez pośpiech może wypaść wynajmującemu z głowy, ale oszuści się zdarzają, a choćby podpisanie umowy na niewłaściwe dane może przynieść poważne problemy, które mogą stać się jeszcze poważniejsze jeśli np. będzie trzeba przeprowadzić postępowanie eksmisji - mówi Paweł Chełchowski.
Internet to źródło informacji o lokatorach
Warto także sprawdzić dostępne w internecie informacje o przyszłym lokatorze - od wyszukiwarek internetowych po media społecznościowe. Co weryfikować? Choćby to, czy nie jest bardzo “imprezowy”, czy nie ma ryzykownych historii, czy jak wygląda jego kariera.
Poza informacjami dostępnymi w mediach społecznościowych w sieci są dostępne także dane, które możesz zdobyć za opłatą - takie jak np. wyciągi z rejestru karnego i biur informacji gospodarczej - jeśli korzystasz z Rendin, jak wspomnieliśmy wcześniej, w tych ostatnich sprawdzimy lokatora za Ciebie i za darmo.
Spotkaj się z kandydatem
Po sprawdzeniu w internecie warto zweryfikować kandydata osobiście - po prostu spotykając się. Czasem rozmowa i “chemia” między Wami, lub jej brak, jest czasem ważniejsza, niż najdokładniejsza weryfikacja - i może rozwiać wiele wątpliwości, lub zasiać inne. Dopiero po spotkaniu podejmij decyzję o podpisaniu umowy.
- W czasie spotkania warto mieć ze sobą listę rzeczy, o których trzeba pamiętać - mówi Paweł Chełchowski z Rendin. To takie informacje jak np. rodzaj umowy, dodatkowe koszty (media, internet, podatki), planowane remonty czy choćby terminy płatności.
UMOWA NAJMU!!!
Dobrze napisana umowa, zastanowienie się nad jej formą (czy wybieramy najem okazjonalny, czy może zwykły? Na jaki czas chcemy wynajmować?), no i samo jej napisanie są niezbędne dla naszego bezpieczeństwa. Oczywiście są ludzie, którzy zawierają umowę najmu wyłącznie ustnie - ale w ten sposób mimo wszystko prosisz się o problemy jako wynajmujący. Wzory legalnie wiążących umów znajdziesz na naszej stronie.
W wypadku najmu okazjonalnego nie zapomnij o wizycie u notariusza. Umówienie jej także zajmie Ci trochę czasu, ale zabezpieczy Cię lepiej, niż zwykła umowa.
Sama umowa nie jest w stanie Cię zabezpieczyć, ale w połączeniu z innymi elementami poprawiającymi bezpieczeństwo - jak choćby weryfikacja klienta - znacząco to bezpieczeństwo poprawia - mówi Paweł Chełchowski.
Udokumentuj stan mieszkania
Ostatnim krokiem do przygotowania, który może zająć Ci trochę czasu, jest protokół przekazania lokalu (czasem zwany protokołem zdawczo-odbiorczym). Zawiera opisany stan i zawartość mieszkania, a także dokumentację fotograficzną jego stanu przed wprowadzeniem się lokatorów. W ten sposób łatwo jesteś w stanie udowodnić potencjalne zniszczenia i uszkodzenia w wypadku konfliktów lub problemów.
Wiemy, że pewnie na tym etapie możesz być już zmęczony rozpoczynaniem najmu - ale skoncentruj się. Nie pisz protokołu na chusteczce do nosa (mieliśmy takie przypadki). To lista rzeczy, które posiadasz w mieszkaniu, która przy zakończeniu najmu posłuży jako narzędzie do weryfikacji jego stanu.
Te kroki pomogą Ci w bezproblemowym najmie - większość z nich niezbędna jest przy podpisaniu umowy za pośrednictwem Rendin - co pozwoli Ci dodać dodatkowy poziom bezpieczeństwa w wynajmowanym mieszkaniu.